Automatyzacja nawadniania - technologie, które ułatwiają pielęgnację ogrodu
Woda to jeden z niezbędnych czynników do uprawy roślin. Zmiany klimatyczne, które mają miejsce na całym świecie sprawiają, że w naszej szerokości geograficznej pojawiają się okresy, w których wody nie ma przez dłuższy czas i okresy, kiedy jest jej za dużo. Jeden okres suszy może położyć kres roślinom ozdobnym i użytkowym, tym samym zniszczyć cały włożony w dotychczasową pielęgnację trud, dlatego ogród w kwestii nawadniania nie może być pozostawiony sam sobie.
Najważniejsze to skuteczne nawadnianie
Można samemu biegać kilka godzin z konewką lub wężem ogrodowym albo poświęcić tej czynności kilka minut odkręcając zawór w źródle wody i pozwalając, by woda popłynęła do roślin rurami. System nawadniania czy to kropelkowy, czy zraszający jest rozwiązaniem ekonomicznym, ekologicznym, pozwalającym właścicielowi ogrodu dodatkowo zaoszczędzić pracy (podlewanie o świcie i wieczorem jest być kłopotliwe i męczące). Można pójść dalej i zainwestować w automatyczny system nawadniania.
Przeczytaj również: Metody nawadniania ogrodów
Z czego składa się automatyczny system nawadniania i jak działa?
Zautomatyzowany system nawadniania, oprócz przyłącza, złączek i rur rozprowadzających składa się ze sterownika (komputer zarządzający całym systemem), pompy, elektrozaworów (otwierają i zamykają przepływ wody) oraz czujników pogodowych i wilgotności gleby. Gdy harmonogram podlewania jest ustawiony, a czujniki deszczu nie wskazują opadów, komputer wysyła sygnał nawadniania. Zostaje uruchomiona pompa, otwierają się poszczególne elektrozawory i woda dociera do poszczególnych obszarów ogrodu.
Zalety automatycznego nawadniania ogrodu
Zaoszczędzona praca ludzka to raz. Dwa - oszczędność wody. Dzięki czujnikom system dostarczy ją tylko wtedy, gdy będzie potrzebna i tylko w takiej ilości jaka jest niezbędna, a to przełoży się na właściwy rozwój i kondycję roślin. Trzy - automatyczne nawadnianie nie wymaga nadzoru ani obecności człowieka. Cztery - ogród zawsze jest zielony.
Czy system posiada jakieś wady?
Elementy systemu jak i jego instalacja stanowią niemały koszt. Jest on warty poniesienia, ponieważ bardzo szybko się zwróci (w porównaniu z podlewaniem tradycyjnym oszczędność wody wynosi nawet 50%). Instalację tego rozwiązania warto rozważyć podczas zakładania ogrodu - w późniejszym etapie należy liczyć się z koniecznością kopania w grządkach, trawnikach, rabatach. Posiadając zainstalowane systemy automatycznego nawadniania Warszawa, należy zwrócić uwagę na instalację i użytkowanie innych ogrodowych sprzętów - wbicie parasola w ziemię lub przeprowadzanie nasadzeń może okazać się kosztowne.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana