Bezpieczne nawierzchnie sensoryczne. Charakterystyka

Sensoryczne place zabaw są miejscami gwarantującymi dzieciom szybki i harmonijny rozwój. Liczne, angażujące zmysły obiekty pozwalają połączyć zabawę z nauką. Jednak poza możliwościami rozwoju ważne jest, aby tego typu miejsca były również bezpieczne. Zapewnić to mogą, projektowane z myślą o najmłodszych, nawierzchnie sensoryczne. Czym się charakteryzują?
Szybki rozwój sensoryczny
Zadaniem rodzica jest stwarzanie maksymalnej ilości sytuacji wpływających na rozwój sensoryczny dziecka. Stała współpraca między poszczególnymi zmysłami przyczynia się do powstawania nowych połączeń nerwowych w mózgu. Dzięki temu rozwój dziecka jest nie tylko prawidłowy, ale także szybszy. Sensoryczne place zabaw są jednym z najlepszych sposobów poznawania świata za pomocą zmysłów.
Według specjalisty z firmy flexizone.pl: „Obiekty sensoryczne wymagają od dziecka ogromnego skupienia i umiejętnej organizacji zmysłów. Skutkuje to wzmocnieniem procesów nerwowych i poprawą integracji zmysłów. Dzięki dobrze rozwiniętemu układowi nerwowemu, dziecko w przyszłości będzie z łatwością poznawało świat i szybciej uczyło się nowych umiejętności.”
Ponadto, sensoryczne urządzenia, poza natężeniem zmysłów, wpływają także na zwiększenie umiejętności pracy w grupie oraz rozwój wyobraźni i kreatywności. Dla porównania, standardowe place zabaw nasilają zdolności ruchowe, jednak nie wspierają rozwoju zmysłów.
Wyjątkowe atrakcje
Cechą charakterystyczną dla sensorycznych placów zabaw jest fakt, że obiekty przymocowane są do podłoża. Zapewnia to dzieciom odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas zabawy. Ponadto nawierzchnie sensoryczne urozmaicają place zabaw wszelkiego rodzaju obiektami. Jednymi z najpopularniejszych są górki z dodatkowo wmontowanymi tunelami, w których zabawa sprawia dzieciom wyjątkową przyjemność. Ciekawym rozwiązaniem są też wmontowane w nawierzchnie kolorowe i przestrzenne zwierzęta. Zabawa przy obiekcie w kształcie ośmiornicy czy biedronki niesamowicie porusza wyobraźnię dzieci, rozwijając przy tym ich kreatywność. Na placach sensorycznych można też często spotkać się z półkulami. Choć niepozorne, bardzo dobrze przyczyniają się do rozwoju psychomotorycznego dzieci i umożliwiają dowolną interpretację zabawy.
Gwarancja bezpieczeństwa
Firmy produkujące nawierzchnie sensoryczne korzystają z trwałych, syntetycznych materiałów, które muszą wypełniać surowe normy europejskie. Dzięki temu wszelkie tego typu obiekty są znacznie bezpieczniejsze od tych stojących na nawierzchniach naturalnych, takich jak piasek, trawa czy żwir. Gwarantuje to najmłodszym nie tylko szybszy rozwój umysłowy, ale też zabawę wolną od urazów.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Animar Instalowanie Systemów Alarmowych A.M.Kozak
woj. wielkopolskie
Alarmowe systemy62-081 Przeźmierowo, Składowa 2
-
Weirauch Architektoniczne biuro projektowe Architekt Maciej Weirauch
woj. wielkopolskie
Architekci62-800 Kalisz, Serbinowska 1a
-
DOM-JAR Pracownia Projektowa Jarosław Gasiński
woj. lubelskie
Biura projektów24-320 Poniatowa, Kraczewicka 138
-
Laura Ferorelli Notariusz Kancelaria Notarialna
woj. lubelskie
Notariusze20-037 Lublin, Aleje Racławickie 10 lok. 18