Czy aby postawić w ogrodzie altanę, trzeba mieć pozwolenie?

Altaną ogrodową nazywana jest niewielka konstrukcja zlokalizowana w obrębie działki, która stanowi główne miejsce wypoczynku domowników. Jest to wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, który może mieć różną powierzchnią. O tym, czy konieczne jest wnioskowanie o pozwolenia na budowę altany, decyduje właśnie powierzchnia planowanej konstrukcji.
Kiedy do budowy altany potrzebne jest zgłoszenie, a kiedy pozwolenie?
Kwestie budowy altan definiuje Prawo budowlane. Zasadniczo, altany których powierzchnia nie przekracza 35 m2 można stawiać na podstawie samego zgłoszenia, a jeśli powierzchnia będzie większa, to konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Jeśli przed budową altany nie zostaną dopełnione wszystkie niezbędne formalności, to obiekt może zostać uznany za samowolę budowlaną. To samo tyczy się budowli, które zostały wybudowane pomimo sprzeciwu lub negatywnej decyzji organów administracyjnych. Obszerny wybór gotowych altan, które można wybudować na podstawie zgłoszenia oferuje producent konstrukcji drewnianych DREWNOL. Są to altany na planie kwadratu lub czworokąta z dwuspadowym i czterospadowym dachem oraz ze ściankami ażurowymi.
Bez pozwolenia można budować altany wolnostojące, czyli niepołączone w sposób trwały z obiektem budowlanym lub wiatą. Co więcej, prawo budowlane nie definiuje dodatkowych kryteriów, czyli wysokości altany ani materiałów, z których może powstać. Jedynym dodatkowym wyznacznikiem jest liczba altan na działce – na każde 500 m2 powierzchni może przypadać jedna altana.
Wymagane odległości przy budowie altany ogrodowej
Prawo budowlane nie narzuca miejsca usytuowania altany, a więc może to być dowolny obszar działki. Przy budowie altan nie obowiązują także przepisy regulujące zachowanie minimalnej odległości od granicy działki, jednakże jest to kwestia, której nie można pomijać. Altanę najlepiej ulokować w miejscu zacisznym, z dala od sąsiadów. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku altan z przeznaczeniem na obiekty grillowe, które wykonuje wspomniany producent altan ogrodowych mazowieckie. Są to konstrukcje z dodatkową wentylacją na dachu ułatwiającą odprowadzanie dymu. Ponieważ altany są dość niskie, to dym mógłby przedostawać się do okien sąsiednich domów, zwłaszcza tych wyżej położonych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stylowe Ogrody
woj. pomorskie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie81-173 Gdynia, Benisławskiego 17b
-
Kuźnia Ogrodów
woj. mazowieckie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie05-500 Piaseczno, Nefrytowa 18
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
woj. łódzkie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie95-070 Rąbień AB, Różana 28