Czy osoba wynajmująca może wprowadzać własne zmiany w mieszkaniu?

Na wynajem mieszkania decyduje się wiele osób. Jest to tańsza alternatywa dla kupna własnych czterech kątów. Wynajęcie mieszkania to dobry pomysł w przypadku chwilowej zmiany miejsca pobytu ze względów na pracę, czy studia. Warto jednak wiedzieć o pewnych prawach i obowiązkach jako najemca. Czy w wynajmowanym mieszkaniu można wprowadzać własne zmiany?
Co mówi umowa najmu mieszkania?
Podstawową kwestią, która określa warunki najmu danego mieszkania bądź kwatery jest umowa. Zawarte są w niej wszystkie szczegóły odnośnie okresu wynajmu, wysokości czynszu, terminu zapłaty oraz przeznaczenia lokalu. Ponadto w umowach najmu często jest wzmianka o dbaniu o mieszkanie oraz oddanie go w stanie niepogorszonym. Taki zapis będzie nas zobowiązywał do naprawy ewentualnych uszkodzeń, których dokonaliśmy podczas korzystania z mieszkania. Warto zwrócić uwagę, że jeśli lokal przeznaczony jest jako mieszkanie, nie możemy go użytkować jako siedziby firmy. Będzie to sprzeczne z umową najmu i takie zmiany są zabronione. Mogą skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy. Szukając mieszkania na wynajem bądź innego lokalu warto korzystać z usług Synergii Nieruchomości.
Czy można przeprowadzić remont wynajmowanego mieszkania?
W wynajmowanym mieszkaniu nie możemy samowolnie wprowadzać istotnych zmian i wykonywać remontów. Nawet najmniejsze zmiany, jak przemalowanie koloru ścian powinny być uzgodnione z właścicielem mieszkania. Jeśli natomiast przed wynajmem doszło do ustalenia, że można odświeżyć mieszkanie przed wprowadzeniem, to warto by taki zapis oraz zakres prac, jaki można wykonać, znalazł się w umowie. Również w czasie wynajmu, gdy w porozumieniu z właścicielem ustalono wymianę mebli, czy inne prace remontowe, które mają kluczowe znaczenie w wyglądzie mieszkania, warto posiadać pisemną zgodę właściciela na ich wykonanie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla najemcy. Ponadto w takim zapisie można ustalić, kto ponosi koszty remontu i w jakim stopniu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wynajmu lokalu użytkowego.
Konsekwencje przeprowadzonych zmian w wynajmowanym mieszkaniu
Mieszkanie musi być użytkowane zgodnie z umową dobrowolnie podpisaną przez obie strony. Jej podpis oznacza zgodę na warunki w niej określone. W przypadku niedotrzymania warunków umowy, właściciel może w trybie natychmiastowym wypowiedzieć najem. Ponadto będzie mógł również zachować kaucję, którą pobiera przed oddaniem mieszkania wynajmującym i przeznaczyć ją na przywrócenie mieszkania do stanu wcześniejszego.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Architektoniczne Biuro Projektowe-Weirauch Architekt Maciej Weirauch
woj. wielkopolskie
Architekci62-800 Kalisz, Serbinowska 1a
-
DOM-JAR Pracownia Projektowa Jarosław Gasiński
woj. lubelskie
Biura projektów24-320 Poniatowa, Kraczewicka 138
-
Animar Instalowanie systemów alarmowych A.M.Kozak
woj. wielkopolskie
Alarmowe systemy62-081 Przeźmierowo, Składowa 2
-
Leszek Popiel Nadzór i projektowanie w budownictwie
woj. mazowieckie
Biura projektów26-800 Białobrzegi, Reymonta 33 lok. 2