Czym dom szkieletowy jest energooszczędny?

Domy szkieletowe to rozwiązanie, które z biegiem lat cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim na relatywnie krótki czas wznoszenia tych budynków oraz ich ekologiczność i wygodę użytkowania. Co więcej, budynki te wyróżniają się także energooszczędnością. Dowiedz się, z czego wynika wspomniana cecha omawianych obiektów.
Czym charakteryzuje się budynek energooszczędny?
Energooszczędnymi obiektami budowlanymi zazwyczaj nazywa się konstrukcje o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Na ogół przyjmuje się, że wspomniany parametr w przypadku wspomnianych budynków nie powinien przekraczać poziomu 70 kWh/m2. Charakterystyczną cechą energooszczędnych domów jest też niezbyt skomplikowana bryła budynku. Tego typu obiekty stawiane przez takie firmy, jak producent domów drewnianych P. P. H. U. ROMAR, muszą także odznaczać się szczelnością oraz optymalną wentylacją. Przy omawianych konstrukcjach istotną rolę pełni właściwie dobrana warstwa termoizolacyjna, skutecznie zabezpieczająca dom przed utratą energii cieplnej. Zgodnie z najnowszymi standardami energooszczędne obiekty powinny odznaczać się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,2 W/ (m2K). Pożądaną wartość tego parametru można uzyskać przy odpowiednim ustawieniu budynku względem stron świata oraz właściwym rozmieszczeniu okien. Większość przeszkleń powinna znajdować się od południowej strony.
Przeczytaj również: Wpływ domu drewnianego na zdrowie człowieka
Energooszczędność domów szkieletowych w praktyce
Domami szkieletowymi nazywa się konstrukcje o ścianach nośnych wykonanych z drewna. Jedną z najważniejszych zalet tego typu budynków jest łatwość i szybkość stawiania. Energooszczędność omawianych budynków wynika przede wszystkim z ich przemyślanej konstrukcji. Wszystkie elementy wchodzące w skład obiektu wykonane są z należytą precyzją i starannością. Innowacyjna technika budowy sprawia, że domy szkieletowe bez pozwolenia nagrzewają się bardzo szybko. Ściany obiektu doskonale zatrzymują ciepło dzięki odpowiedniej warstwie izolacyjnej. Ocieplenia domów szkieletowych najczęściej wykonuje się z wełny mineralnej albo drzewnej. Do zmniejszenia strat ciepła skutecznie przyczynia się także zamontowanie specjalnej membrany wiatroizolacyjnej oraz paroizolacyjnej. Chronią one drewno przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Przeczytaj również: Właściwości dźwiękochłonne domów szkieletowych
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana