Dlaczego pod murawę warto położyć geowłókninę?
Coraz częściej w budownictwie i ogrodnictwie zauważa się rosnącą popularność geowłóknin. Stanowią one wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne materiał syntetycznych, którego zadaniem jest poprawa charakterystyki gruntu pod inwestycje drogowe czy założenia ogrodowe. Jeśli planujesz budowę trawnika, przeczytaj i dowiedz się, dlaczego pod murawę warto położyć geowłókninę.
Czym są geowłókniny?
Geowłókniny to materiał, który wytwarza się na bazie włókien syntetycznych, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Ich działanie polega głównie na zapobieganiu przesiąkaniu wody i wilgoci, co przyczynia się do stabilizacji gruntów. Dodatkowo chronią przed erozją gleby, która jest powodowana przez np. ulewy czy działalność cieków podziemnych. W praktyce znajdują szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i ogrodnictwie. Z szerokim asortymentem geowłóknin poliestrowych i polipropylenowych zapoznać się można między innymi dzięki ofercie sklepu online e-budimer24.pl, który sprzedaje także geomembrany hydroizolacyjne HDPE, folie budowlane grube z atestem, systemy dociepleń Lakma itp.
Przeczytaj również: Do czego wykorzystuje się szkło bezbarwne optiwhite?
Zastosowanie geowłóknin pod murawę
Podłoże, na którym ma rosnąć murawa, czyli trawnik, potrzebuje starannego przygotowania oraz zabezpieczenia. Geowłókniny, ze względu na swoje właściwości hydrogeologiczne, mają zdolność utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności oraz temperatury gleby. Dzięki temu zapewniają równomierny przyrost i zdrowy rozwój roślin, a tym samym integrują i stabilizują strukturę trawników ozdobnych, czy też muraw przeznaczonych pod boiska, place zabaw itp.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje więźb dachowych?
Zastosowanie geowłóknin PP i PE pod murawą przynosi szereg korzyści zarówno użytkownikom, jak i samym roślinom. Po pierwsze, zapobiegają erozji gleby spod trawnika i utrzymują właściwy stan nawodnienia poprzez zatrzymywanie nadmiaru wody. Warto również podkreślić, że odpowiednio położona geowłóknina zdecydowanie ułatwia pielęgnację trawnika i murawy sportowej. Po drugie, geowłókniny poprzez izolację korzeni roślin przed rozwojem chwastów zmniejszają ryzyko wystąpienia tego typu zagrożeń. W rezultacie powierzchnia trawnika staje się bardziej jednorodna, a roślinność łatwiejsza w utrzymaniu. Dlatego warto zastosować geowłókniny pod murawy i przekonać się, jak znacznie poprawi się jakość i wygląd trawników.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana