Do czego służą piezometry?
Kupując działkę pod zabudowę, warto sprawdzić wiele elementów, które mogą mieć wpływ na późniejsze koszty wzniesienia nieruchomości. Konieczność ta wynika z faktu, że grunty mogą mieć różne właściwości – często po ich zakupie okazuje się, że na wybranym terenie nie można postawić budynku. Jednym z popularniejszych jest wysokie ryzyko wystąpienia podtopień. Jak sprawdzić teren? Warto użyć piezometrów. Czym są i jak działają?
Piezometry – definicja
Piezometry to urządzenia odpowiadające za monitorowanie poziomu, jakości oraz zanieczyszczeń wód gruntowych.
- Są to małośrednicowe otwory drążone w ziemi, których wielkość nie przekracza 110 mm. Pozwalają nie tylko właściwie określić kierunek spływu wód gruntowych – wyjaśnia ekspert z firmy P.P.U.H. GEOTEST ZAKŁAD ROBÓT GEOLOGICZNO-INŻYNIERYJNYCH.
Przez specjalistów są one nazywane również otworami hydrogeologicznymi obserwacyjnymi. Umożliwiają one wykonywanie pomiarów w dwojaki sposób – poprzez przeliczenie ciśnienia występującego w danym miejscu na jego wysokość, będącą częścią wysokości hydraulicznej lub bezpośrednio poprzez wyliczenie wysokości hydraulicznej.
Po co wykorzystuje się piezometry?
Piezometry są najczęściej wykorzystywane w obszarach, na których terenie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia podtopień. Są one również stosowane w obiektach, których specyfika działalności mogłaby doprowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych – w takiej wersji ułatwiają regularne przeprowadzanie analiz laboratoryjnych i sprawdzanie jakości wód. W przypadku wykrycia nieprawidłowości rozwiązanie to pozwala szybko zareagować i nie doprowadzić do przykrych sytuacji.
Piezometry – jak przebiega ich montaż
Przed zamontowaniem piezometrów należy określić zleceniodawcę, wykonawcę robót, ale też cel ich przeprowadzenia. Co ważne – prace mogą być wykonywane tylko i wyłącznie na wykupionym gruncie bądź w przypadku dzierżawy – po uzyskaniu zgody od właściciela. Tylko po dopełnieniu wszelkich formalności istnieje możliwość do wykonania odwiertów geotechnicznych o dowolnej głębokości i w dowolnej liczbie. To dzięki nim jest możliwe regularne monitorowanie poziomu wód i ocenić ryzyko wystąpienia podtopień czy zanieczyszczeń wód. Ogromną ich zaletą jest również fakt, że ułatwiają dostosowanie projektu budowy do odkrytych warunków geohydrologicznych. Co ważne – piezometr działa właściwie pod warunkiem przeprowadzenia fachowego montażu i analizy, które powinny być prowadzone przez doświadczone osoby. Stąd też, w przypadku konieczności skorzystania z tej opcji – należy zlecić prace te wykwalifikowanym osobom.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana