Domy energooszczędne jako symbol nowoczesnego budownictwa
Podczas projektowania domu bardzo ważne jest to, aby przemyśleć takie rozwiązania, które pozwolą na zaoszczędzenie jak największej ilości energii. Pozwala to na znaczne obniżenie przyszłych rachunków za prąd, ale jest też niezwykle istotne dla ochrony środowiska, która w dzisiejszych czasach jest tak szeroko nagłaśniana. Dobrym pomysłem może być budowa domu energooszczędnego. Podpowiadamy więc, czym takie budynki się charakteryzują oraz jakie zalety ze sobą niosą.
Po czym poznać, że dom należy do energooszczędnych?
Każdy dom, który ma zaliczać się do energooszczędnych, musi odznaczać się rocznym zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie około 70 kWh/m2. Warto zaznaczyć, że energooszczędność budynku można poznać już na pierwszy rzut oka.
Przeczytaj również: Co to znaczy, że dom jest pasywny lub energooszczędny?
Jak tłumaczą eksperci z firmy Bee House Technology: ,,Już wielkość domu ma ogromne znaczenie. Im jest on mniejszy, tym niższe koszty jego ogrzewania. Straty ciepła wynikają z powierzchni i ilości przegród– ścian, przez które musi ono przeniknąć, dlatego właśnie małe domy są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem’’.
Warto również zwrócić uwagę na dach budynku i jego kształt. Najmniejsze straty energii cieplnej można spotkać w prostych, kwadratowych lub prostokątnych domach wyposażonych w płaski lub jednospadowy dach. Każdy dom energooszczędny powinien być zbudowany z jak najbardziej szczelnych i grubych materiałów. Chodzi tu przede wszystkim o okna oraz drzwi. Dużym zainteresowaniem cieszą się okna, które posiadają kilkuwarstwowe oszklenie. Zewnętrzne ściany budynków powinny być zabezpieczone odpowiednim materiałem termoizolacyjnym, takim jak wełna skalna czy, tradycyjny styropian.
Przeczytaj również: Jak dobrać okna do domu pasywnego?
Dom energooszczędny a pasywny- różnice
Te dwa określenia są bardzo często stosowane zamiennie, choć mają całkowicie odmienne znaczenia. Budynek pasywny odznacza się biernym wykorzystaniem energii, która jest skumulowana i zatrzymana w jego wnętrzu. Jego zapotrzebowanie może wynosić tylko 15 kWh/m2, lecz wymogi dotyczące jego budowy są znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku domu energooszczędnego. Ogólne zasady, mówiące o wykorzystaniu szczelnych i grubych materiałów dotyczą obu tych technologii. Warto wspomnieć o tym, że w domach pasywnych bardzo często nie montuje się żadnej instalacji grzewczej. Budynki energooszczędne bazują zaś na nowoczesnych urządzeniach grzewczych, takich jak na przykład kotły kondensacyjne i pompy ciepła, które umożliwiają dostosowanie temperatury wewnątrz budynku na najbardziej dogodnym poziomie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także montaż instalacji mechanicznej, która jest w stanie odzyskiwać utracone ciepło.
Przeczytaj również: Ile kosztuje wzniesienie domu pasywnego?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana