Domy z bali toczonych – jakie mają zalety?

Dom z bali toczonych to w pełni ekologiczny budynek, będący idealną propozycją dla miłośników naturalnych rozwiązań architektonicznych. Domy z bali zachwycają unikalnym wyglądem i nietuzinkowym charakterem. Budowa takiego domu znacznie przewyższa pod względem kosztów tańsze domy szkieletowe, co wynika z zastosowania dużych ilości litego drewna. Niemniej domy z bali wykazują bardzo dobre parametry izolacyjne, a więc zużywają mniej energii, co pozwala na szybszy zwrot inwestycji.
Co to są bale toczone?
Bale powstają z dużych kłód, które są starannie sortowane wedle rozmiarów i średnicy. Za pomocą noży szorstkich kłody pozbawia się warstwy kory i luźnych elementów powierzchniowych, a następnie się je frezuje, co pozwala uzyskać cylinder o idealnie gładkiej powierzchni. W każdej bali wykonuje się frez podłużny, dzięki czemu bale idealnie do siebie przylegają podczas układania. Dostawcą bali do budowy domów jest LIGHT PROJECT. Bale są zabezpieczane przed działaniem wilgoci i promieniowania słonecznego oraz powstawaniem pleśni i grzybów.
Przeczytaj również: Dom z bali czy szkieletowy: porównanie technologii budowy
Wart podkreślenia jest fakt, że do budowy domu z bali używa się drewna świeżego, które obsycha dopiero po wzniesieniu konstrukcji, dzięki czemu budynek powoli osiada, ściany nie pracują i nie pękają. Prace wykończeniowe można przeprowadzać, dopiero gdy stopień osiadania osiągnie poziom około 5% wysokości ściany.
Przeczytaj również: Wpływ domu drewnianego na zdrowie człowieka
Dlaczego warto wybudować dom z bali?
Podstawowym argumentem przemawiającym na korzyść budowy domu z bali jest wysoka izolacyjność przegród – współczynnik ścian z bali nie wynosi więcej niż 0,3 W/(m2·K). Domów z drewna nie trzeba ocieplać, zwłaszcza jeśli przy budowie zastosowano bale o grubości co najmniej 26 cm. W każdym innym przypadku rekomendowanym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, która wykazuje bardzo dobrą paroprzepuszczalność i niweluje ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Drewniana konstrukcja cechuje się wysoką akumulacją ciepła i powolnym oddawaniem nagromadzonej energii. Oznacza to, że domy z bali toczonych wykazują bardzo dobry bilans cieplny, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i doskonały komfort termiczny. Ponadto dom drewniany zapewnia doskonałą akustykę.
Przeczytaj również: Zalety domów z bali
Wart podkreślenia jest fakt, że domy z bali są szybkie w budowie i mogą powstać w zaledwie kilka tygodni. Warunki pogodowe nie mają tak dużego znaczenia, jak w przypadku technologii murowanej. Konstrukcje drewniane dzięki impregnacji i odpowiednim zabezpieczeniom są niezwykle trwałe i pod tym względem również nie ustępują budynkom murowanym.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
GW Usługi Inżynierskie Grzegorz Walkowiak
woj. wielkopolskie
Budowlany nadzór62-010 Pobiedziska, Tysiąclecia 8a lok. 5
-
Art Bruk Piotr Machnik
woj. dolnośląskie
Budowlane usługi - brukarskie52-214 Wrocław, Strączkowa 36A
-
Bruk-Bud Usługi brukarskie i ogólnobudowlane Krystian Schier
woj. śląskie
Budowlane usługi - brukarskie43-187 Orzesze, Pasieki 24a
-
Taurus Mariusz Kaczmarski
woj. mazowieckie
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie03-197 Janki, Leszczynowa