Gdzie i kiedy montuje się instalacje fotowoltaiczne na gruncie?
O możliwości montażu fotowoltaiki nierzadko przesądzają warunki panujące w danej lokalizacji. Wydajna praca instalacji PV jest możliwa pod warunkiem, że panele będą odpowiednio nasłonecznione. Właśnie dlatego najczęściej montowane są na dachach, gdzie zwykle nie występuje problem zacienienia. W jakich sytuacjach sprawdzają się instalacje na gruncie?
O czym trzeba pamiętać przy projektowaniu fotowoltaiki?
Sprawność fotowoltaiki, a więc opłacalność inwestycji w montaż takiej instalacji OZE, uzależniona jest w dużej mierze od nasłonecznienia ogniw. Przy projektowaniu instalacji, wyborze jej mocy i wielkości paneli zawsze trzeba brać pod uwagę ich orientację względem słońca oraz ryzyko zacienienia. W przypadku działek prywatnych o niewielkiej powierzchni bardzo często jedynym miejscem, w którym instalacja fotowoltaiczna może osiągnąć projektowaną wydajność, jest właśnie dach. Budowa konstrukcji naziemnej bywa niemożliwa ze względu na brak miejsca lub nieopłacalna z powodu dużego zacienienia działki (obecność drzew lub obiektów budowlanych).
Montaż fotowoltaiki na gruncie
Chociaż zdecydowanie rzadziej, inwestorzy prywatni decydują się też niekiedy na montaż fotowoltaiki na gruncie, np. gdy chcą zwiększyć moc instalacji na dachu. Budowa własnej elektrowni fotowoltaicznej w pewnym oddaleniu od budynku bywa dobrym rozwiązaniem, kiedy dom położony jest w cieniu. Naziemne instalacje fotowoltaiczne są jednak przede wszystkim atrakcyjną propozycją dla inwestorów biznesowych, m.in. tych zainteresowanych budową farmy fotowoltaicznej i sprzedażą zielonej energii wyprodukowanej ze słońca.
O tym, jak wiele korzyści może przynieść inwestycja w odnawialne źródła energii, doskonale wiedzą też samorządowcy. Właśnie dlatego działająca na Pomorzu firma Green House Systems miała okazję wykonywać instalacje PV na gruncie w ramach projektów gminnych. Naziemny montaż paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie tam, gdzie dostępne są otwarte, płaskie tereny i zachodzi potrzeba zasilania rozmaitych urządzeń wykorzystywanych przez instytucje finansowane z gminnego budżetu (np. przy stacjach uzdatniania wody, ośrodkach zdrowia, a nawet szkołach).
Kiedy inwestor dysponuje dużą działką i jest w stanie poświęcić ją pod instalację PV, wybór montażu na gruncie pozwoli mu na uzyskanie znacznie większych mocy. Jednak planując montaż fotowoltaiki, zawsze warto skonsultować wybór miejsca z doświadczonymi fachowcami. Współpraca ze specjalistami pozwoli ci uniknąć błędów, które mogłyby skutkować poważnymi stratami.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana