Główne zadania systemów sygnalizacji pożaru i ostrzegania
Systemy sygnalizacji pożaru i ostrzegania to instalacje często wykorzystywane do wykrywania zagrożeń oraz zwiększenia bezpieczeństwa obiektu. Montowane są najczęściej w siedzibach firm, zakładach przemysłowych czy placówkach użyteczności publicznej. W wielu miejscach ich instalacja jest wymagana przepisami prawa. Przekonajmy się, jakie są najważniejsze zadania takich systemów.
Podstawowe cele montażu systemu sygnalizacji pożaru i ostrzegania
Podstawowym celem montażu SSP, czyli Systemu Sygnalizacji Pożaru w budynku będzie poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników oraz ochrona znajdującego się w obiekcie mienia. Aby było to możliwe, instalacja powinna umożliwiać jak najwcześniejsze wykrycie ognia i poinformowanie o pożarze uprawnionych osób oraz służb. W tym celu na terenie obiektu montowane są czujniki wykrywające różne rodzaje zagrożeń – dym, podwyższoną temperaturę czy promieniowanie podczerwone płomieni. W skład alarmu przeciwpożarowego mogą wchodzić również ręczne ostrzegacze pożarowe, które pozwalają na uruchomienie alarmu, jeśli użytkownik zaobserwuje zagrożenie.
Sygnały przesyłane są do centrali alarmowej, której zadaniem jest ich analiza i uruchomienie sygnalizatorów, najczęściej optyczno-akustycznych. Powiadamiają one użytkowników o zagrożeniu pożarem, mogą też wysyłać sygnały do stacji monitorowania i jednostki straży pożarnej. W placówkach publicznych często stosuje się sygnalizację dwustopniową. Po wykryciu zagrożenia system wysyła informacje o nim do upoważnionych pracowników. Weryfikują oni stan faktyczny, zanim zostanie uruchomiony alarm w całym obiekcie. Pozwala to na uniknięcie niepotrzebnej paniki spowodowanej fałszywym sygnałem.
Jakie inne funkcje mogą pełnić systemy ostrzegania?
Bez wątpienia najważniejszą funkcją instalacji SSP jest poinformowanie użytkowników oraz odpowiednich służb o zagrożeniu. System może jednak pełnić dodatkowe funkcje. Jak tłumaczą eksperci z firmy Electronics Box zajmującej się ochroną firm w Łodzi i okolicach, takie instalacje często są połączone z innymi systemami przeciwpożarowymi. Ich zadaniem jest np. uruchomienie systemu tryskaczy pozwalających na ugaszenie ognia czy też odcięcie zasilania urządzeń elektrycznych. Mogą również otwierać wyjścia ewakuacyjne lub klapy dymowe. Co więcej, system sygnalizacji pożaru może zostać wyposażony w dodatkowe detektory czadu czy gazu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana