Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować?
Jednym z etapów planowania budowy domu jest projekt instalacji elektrycznej. Według obowiązującego przepisu z lipca 2015 r. nie wymaga się złożenia jego planu do urzędu. Jednak odpowiednie rozmieszczenie gniazdek i kabli elektrycznych pozwala na wygodne i bezpieczne podłączenie urządzeń czy oświetlenia. Prawidłowo wykonane przez fachowca pozwoli uniknąć niepotrzebnych poprawek i odnawiania. Czym jest schemat, jak zaprojektować taki układ i jak go zamontować?
Schemat instalacji elektrycznej
Przed zamontowaniem instalacji elektrycznych potrzebne jest opracowanie ich schematu. Wskazane jest zlecenie go doświadczonemu elektrykowi. Schemat instalacji elektrycznej składa się z danych obwodów, które zawierają gniazda elektryczne, punkty oświetleniowe i bezpieczniki. W jednym obwodzie mieści się ok. 10 gniazd i 20 punktów. Sprzęt o mocy większej niż 2kW powinien być podłączony do oddzielnego obwodu. Obciążenie tzw. trójfazowe może mieć maks. 6kW. Przykładem schematu elektrycznego są łączniki elektryczne schodowe. Występujące w parach stosuje się np. na klatkach schodowych.
Przeczytaj również: Projektowanie instalacji elektrycznej krok po kroku
Projektowanie instalacji elektrycznych
W projekcie instalacji elektrycznej powinny być zawarte: opcjonalna wysokość, odległość od sprzętu elektrycznego oraz planowana liczba gniazd. Sporządza go najpierw architekt, a stosowne zmiany wprowadza następnie elektryk. Dzięki temu nie będą potrzebne przedłużacze. Przed przystąpieniem do prac elektrycznych należy również uwzględnić przy planie wszystkie pomieszczenia. Wskazówka: Warto zainstalować większą liczbę gniazdek. Pozwoli to uniknąć w przyszłości problemów z podłączeniem sprzętu. Z reguły gniazdka instaluje się nad podłogą przy zachowaniu wysokości maks. 40 cm. Montowane nad blatami lub biurkiem powinny umożliwiać wygodne podłączenie lampki czy innego urządzenia. Dodatkowo w planie trzeba zamieścić punkty oświetleniowe, a więc kinkiety czy lampy sufitowe, nocne lub stojące. Ponadto należy uwzględnić ilość oraz przebieg obwodów. W związku z tym schemat elektryczny w przypadku łazienki powinny dzielić pomieszczenie na kilka płaszczyzn. Gniazdka powinny się wobec tego znajdować nad wanną, toaletą, umywalką (i lustrem) oraz dodatkowo umożliwiać całkowite oświetlenie.
Przeczytaj również: Czym jest aparatura modułowa?
Montaż instalacji elektrycznej
Instalację elektryczną w domu powinien wykonać fachowiec. Tylko uprawniony do prac elektryk będzie wiedział, jak przeprowadza się przewody elektryczne. Dlatego też warto wcześniej się upewnić, czy wybrany specjalista ma tzw. kwalifikacje do 1 kV. Dokument udowadnia uprawnienia w obrębie użytkowania sprzętu, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych o maks. napięciu 1 kV. Montaż instalacji elektrycznej przeprowadza się w kilku krokach. Wyodrębnia się następujące etapy:
Przeczytaj również: Najważniejsze elementy wykończenia wnętrz
- Dokonanie pomiarów. Poziomuje się i wyznacza wysokości gniazdek, oświetlenia oraz włączników.
- Kucie, bruzdowanie i wiercenie. Prace przeprowadza się za pomocą otwornicy. W ten sposób tworzy się wyznaczone na puszki otwory. Przy tym przewody elektryczne układa się w bruzdach. Wskazówka: instalacje bezpuszkowe wykonuje się w większych domach jednorodzinnych.
- Instalacja elektrycznych puszek.
- Rozmieszczenie kabli elektrycznych. Łączenie gniazdek i zamknięcie przewodów.
Po zainstalowaniu systemu oświetlenia fachowiec powinien przeprowadzić kontrolę działania wszystkich części. W tym celu można poprosić o wykonanie audytu. Dodatkowo można uzyskać certyfikat energetyczny, który potwierdzi wydajność systemu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana