Jak bezpiecznie obchodzić się z domowym kominem?

Niedrożny, pokryty sadzą lub nieszczelny komin może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W skrajnych przypadkach bowiem, sytuacja taka może spowodować nawet rozsadzenie komina i pożar domu. Jak obchodzić się z domowym kominem, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Jak prawidłowo dbać o komin i o czym należy bezwzględnie pamiętać? Na te pytania odpowiemy w artykule.
Jak prawidłowo dbać o komin?
Sprawny komin to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców domu. By jednak komin spełniał swoje zadanie, jakim jest odprowadzanie efektów ubocznych ogrzewania, a jego praca nie stwarzała zagrożenia dla naszego życia, należy o niego odpowiednio dbać.
Podstawą dbania o komin jest zlecanie regularnych przeglądów. W zakres przeglądu wchodzi czyszczenie przewodów kominowych (usuwanie sadzy oraz smoły ze ścianek komina), a także sprawdzanie ich drożności, przebiegu i szczelności. Po wykonaniu tych czynności, fachowcy zbadają stan komina ponad dachem, a także ocenią prawidłowość działania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych. Wszystkie czynności powinny być wykonane przez doświadczonych, wykwalifikowanych i rzetelnych specjalistów, przy zastosowaniu profesjonalnych narzędzi kominiarskich.
Sprawdzoną i pewną firmą, oferującą kompleksowe przeglądy kominów, a także ich serwis i naprawy, jest KOMIN-MS w Szczecinie.
Plamy na kominie – jak zapobiec ich powstawaniu?
Plamy powstające na kominie są nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne dla jego konstrukcji. Kwaśne substancje i spaliny zawarte w osadach, niszczą cegłę, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu.
Kluczową kwestią jest dobór właściwego wkładu kominowego do rodzaju stosowanego kotła. Montaż wkładu kominowego skutecznie zabezpiecza komin przed bezpośrednim kontaktem ze spalinami.
Co robić, by zapewnić drożność komina?
Właściwe dbanie o komin to jednak nie tylko regularne przeglądy i czyszczenie. To także profilaktyka, polegająca na zapobieganiu zatykania się komina. Będąc właścicielem komina, pamiętaj o tym, by usuwać z niego gniazda wite przez ptaki. Możesz też zamontować na nim specjalną siatkę, uniemożliwiającą zwierzętom osiedlanie się. Pamiętaj również o tym, by systematycznie sprawdzać, czy z komina nie odpada gruz, który mógłby zatykać przewody kominowe.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydroizolacje i Usługi Dekarskie HYDRODACHY.PL
woj. małopolskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja31-878 Kraków, Bolesława Orlińskiego 1 lok. 37
-
Pro-Investment s.c. Krzysztof Jasiewicz Emilia Ludwiczak
woj. małopolskie
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie30-554 Kraków, Zamknięta 10
-
Pian-Pur Piotr Bryś
woj. dolnośląskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja51-180 Krzyżanowice, Główna 72