Jak funkcjonują powietrzne pompy ciepła?

Odnawialne źródła energii to już standard w nowoczesnym budownictwie. Przykładem takiego urządzenia są pompy ciepła, które wykorzystują energię cieplną pochodzącą z gruntu, wody lub powietrza. W artykule wyjaśniamy, jak dokładnie działa powietrzna pompa ciepła i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie do ogrzewania domu.
Czym jest powietrzna pompa ciepła?
Pompy ciepła służą do ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te zaliczane są do grupy tzw. odnawialnych źródeł energii, ponieważ przyczyniają się do obniżania emisji dwutlenku węgla. Działają w oparciu o konwertowanie energii cieplnej pochodzącej z powietrza zewnętrznego. Same nie wytwarzają ciepła, podobnie jak kotły, a jedynie umożliwiają wykorzystanie energii z otoczenia. Oprócz pompy ciepła, system wymaga podłączenia do instalacji grzewczej, zasobnika z wodą użytkową lub do klimakonwektora. Montaż pompy ciepła tego typu przypomina zakładanie klimatyzatora i jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku gruntowej pompy ciepła.
Zasada działania powietrznej pompy ciepła
Aby w najprostszych słowach zobrazować sposób działania powietrznych pomp ciepła, eksperci często stosują porównanie do funkcjonowania lodówki, ale w odwrotną stronę. Wszystko rozpoczyna się od poboru ciepła z otoczenia (powietrza) i przekazania go do wymiennika ciepła. Tam następuje oddanie ciepła do czynnika chłodniczego. Po ogrzaniu go powietrzem, czynnik zaczyna parować i zmienia się w gaz. Kolejnym etapem jest skraplanie sprężonego i ogrzanego gazu i przekazanie w ten sposób wytworzonej energii termicznej do instalacji górnego źródła ciepła. Po zakończeniu procesu czynnik ponownie zmienia stan skupienia na ciekły i ochładza się przechodząc przez zawór rozprężny.
Zalety
Powietrzna pompa ciepła jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych przez inwestorów źródeł ciepła. I nic dziwnego, gdyż system taki stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań opartych na coraz trudniej dostępnych materiałach opałowych. Decydując się na takie urządzenie, możemy całkowicie uniezależnić się od cen węgla czy gazu na rynku. Wśród innych zalet powietrznych pomp ciepła należy wskazać:
oszczędność na rachunkach,
ekologiczność,
niskie koszty eksploatacyjne,
prosty montaż,
bezpieczeństwo i brak konieczności nadzoru.
Jedną z firm zajmujących się montażem pomp ciepła jest Geo-Energia. Przedsiębiorstwo specjalizuje się także w wielu innych ekologicznych systemach ogrzewania, takich jak np. fotowoltaika czy wentylacja z rekuperacją.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydroizolacje i Usługi Dekarskie HYDRODACHY.PL
woj. małopolskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja31-878 Kraków, Bolesława Orlińskiego 1 lok. 37
-
Pro-Investment s.c. Krzysztof Jasiewicz Emilia Ludwiczak
woj. małopolskie
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie30-554 Kraków, Zamknięta 10
-
Koma project Usługi projektowe Marzena Kolanus
woj. łódzkie
Instalacje c.o. - usługi97-500 Radomsko, Torowa 91