Jak skutecznie i estetycznie ciąć gres?
Decydując się na płytki ceramiczne w danym pomieszczeniu, trzeba zwrócić uwagę na ich wzór, kolor i wielkość. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Jest to szczególnie ważne w aspekcie ich docinania, którego na ogół nie da się uniknąć. Każde cięcie powinno być wykonane z wysoką precyzją i starannością, ponieważ nawet najładniejsze płytki mogą stracić na estetyce w wyniku niewłaściwej obróbki. Dowiedz się, jak je ciąć!
Przecinarki elektryczne
Przecinarki elektryczne są nowoczesnymi urządzeniami, które świetnie sprawdzają się w przypadku grubej i twardej ceramiki. Nie wymagają od glazurnika użycia siły i zapewniają wysoką jakość wykończenia. Dokładne cięcie jest możliwe dzięki tarczy diamentowej. Może ono mieć różne formy, przecinarka ułatwia bowiem wykonanie ukosowania, fazowania, itp. Jest to narzędzie, które zapewnia najwyższą precyzję wykończenia.
Przeczytaj również: Jak wybrać wielkość płytek?
Przecinarki elektryczne to przenośne, lekkie oraz kompaktowe lub większe i bardziej wytrzymałe maszyny. Ten drugi rodzaj urządzeń często ma również podwozie oraz stabilne nogi. Mogą mieć ponadto ruchomą głowicę tnącą oraz ruchome przecinarki stołowe. Duże znaczenie mają tu rodzaj oraz jakość tarczy diamentowej, która stanowi jeden z ważniejszych elementów przesądzających o wydajności przecinarki. Z uwagi na wiele rodzajów płytek na rynku, tarcza może zostać optymalnie dobrana, w zależności od oczekiwań glazurnika. Bierze się tu pod uwagę takie czynnika jak precyzja cięcia, trwałość tarczy oraz prędkość obrotowa.
Przeczytaj również: Jaki klej wybrać do układania płytek na tarasie?
Ręczna przecinarka do płytek ceramicznych
Przecinarki ręczne są z kolei lekkie i znacznie mniejsze od elektrycznych. Są niezwykle proste w obsłudze oraz transporcie, można ich używać w dowolnym miejscu, nie wymagają bowiem podłączenia do prądu. Jak wskazują specjaliści WSsystem Glazurnik-Narzędzia, emitują one mniej hałasu niż przecinarki elektryczne, generują niewiele pyłu.
Przeczytaj również: Cięcie, gięcie, malowanie, czyli jak powstają ozdoby i akcesoria domowe?
Ważnym elementem takiej przecinarki jest nóż tnący, który ma zarysować płytkę po linii wyznaczonej przez glazurnika. Jest on wytrzymały i może służyć przez wiele lat. Zarysowanie materiału stanowi pierwszy etap cięcia. Ruch wykonany powinien być pewny i gładki, by wyznaczyć precyzyjną ścieżkę rozdzielającą. Na tym etapie jeszcze nie rozdziela się płytki. Konieczne jest zadbanie o idealny stan kółek tnących. Tylko wówczas bowiem rysy będą gładkie i estetyczne.
Wybór przecinarki ręcznej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych cięć, maksymalną wysokość oraz długość cięcia. Glazurnik powinien również zwrócić uwagę rozdzielającą siłę łamacza.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana