Jak wybrać drewno do podbitki dachowej?
Podbitka dachowa to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niej bryła budynku, szczególnie w obrębie okapu dachowego zyskuje na estetyce. Poza tym montaż podbitki wpływa korzystnie na stan konstrukcji dachu, działa jako izolacja, chroniąc budynek przed utratą ciepła oraz zabezpiecza okap przed dzikimi lokatorami w postaci ptaków i owadów. Sprawdźmy zatem czym kierować się przy wyborze drewna na podbitkę dachową?
Z jakiego drewna wykonać podbitkę dachową?
Aby drewniana podbitka dachowa spełniła swoje zadanie, a także służyła przez długi czas, musi być wykonana z odpowiedniego gatunku drewna. Do takich niewątpliwie można zaliczyć różne odmiany drewna świerkowego, z którego poza deskami wykorzystywanymi do podbitek dachowych wykonuje się także inne drewniane elementy konstrukcyjne budynku. Na podbitkę dachową powinno wybierać się deski z drewna, które było suszone komorowo, ponieważ tylko ta technologia zapewnia uzyskanie optymalnej wilgotności.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru podbitki dachowej
Równie ważną kwestią jest jakość obróbki materiału. W przypadku desek na podbitkę dachową oferowanych przez centrum drewna Woodres z reska mamy gwarancję, że są one odpowiednio strugane, szlifowane i impregnowane. Poszukując desek na podbitkę dachową, trzeba także zwrócić uwagę na dostępność profili, gdyż do wykonania podbitki dachowej używa się desek o różnej formie wykończenia, m.in. softline, faza, półbal, klin oraz blockhaus. Elementy te występują w różnych długościach, więc aby ułatwić sobie pracę, najlepiej wybrać sprzedawcę, który od razu przytnie deski na podane przez nas wymiary.
Przeczytaj również: Podsufitki i ich wpływ na estetykę dachu
O czym warto pamiętać, wybierając deski na podbitkę dachową?
Planując wykonanie podbitki dachowej z drewna, trzeba zwrócić uwagę na jakość surowca. Pamiętajmy, że montaż podbitki dachowej to inwestycja na lata, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach. Kupując wysokiej jakości drewno na podbitkę dachową w Kołobrzegu, mamy gwarancję, że podbitka dachowa spełni pokładane w niej oczekiwania, czyli zabezpieczy dach od strony okapu i podniesie estetykę budynku. Duże znaczenie ma także samo wykonanie podbitki dachowej z drewna, dlatego jej montaż powinna przeprowadzić doświadczona ekipa.
Przeczytaj również: Z jakiego materiału wykonać podsufitkę dachową?
Podczas projektowania układu podbitki dachowej trzeba uwzględnić również montaż profili wentylacyjnych. Są to deski posiadające szczeliny umożliwiające cyrkulację powietrza. Dzięki nim więźba i izolacja dachowa nie ulegną zawilgoceniu. Innym bardzo ciekawym i chętnie stosowanym rozwiązaniem jest montaż w podbitce dachowej systemu oświetleniowego. Umieszczone pod okapem dachu punkty świetlne mogą w ciekawy sposób rozświetlić bryłę budynku po zmroku.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana