Jak wybrać odpowiednią toaletę turystyczną?
Toaleta turystyczna bywa przydatna na survivalowych wakacjach i w miejscach, gdzie dostęp do toalety jest ograniczony lub jej jakość budzi spore wątpliwości. Wiele osób decyduje się na tego typu ubikacje na działce ogrodowej lub budowlanej, a także na kempingu czy jachcie. Przejrzyjmy najpopularniejsze oferty toalet turystycznych i sprawdźmy, jak wybrać najlepszą.
Jak działa toaleta turystyczna?
Toalety turystyczne nazywane są równie toaletami chemicznymi. Ich budowa jest dość prosta, ponieważ opiera się na dwóch zbiornikach, pierwszy z nich przechowuje czystą wodę, drugi zaś gromadzi nieczystości. Do pierwszego wlewa się wodę, która przy pomocy spłuczki transportuje fekalia do drugiego zbiornika, w którym znajduje się specjalny płyn, rozkładający odpady i niwelujący nieprzyjemne zapachy.
Wiele pytań w Internecie dotyczy opróżniania toalety turystycznej. Czyni się, to gdy toaleta jest już całkowicie zapełniona. Na rynku istnieją modele, w który wbudowany jest wskaźnik zapełnienia urządzenia. Toaletę turystyczną należy opróżniać w zależności od pojemności zbiornika i częstotliwości użytkowania – zazwyczaj należy to robić co kilka dni.
Inne pytanie brzmi: gdzie opróżniać toaletę turystyczną? Jeśli jesteśmy na kempingu, powinno być tam specjalnie wyznaczone miejsce do tego celu. Jednak gdy jesteśmy z dala od pola kempingowego, możemy sprawdzić dostępność miejsc do odprowadzania ścieków na stacjach benzynowych, a także na niektórych miejscach parkingowych lub w punktach obsługi podróżnych.
Rodzaje toalet turystycznych
Toalety turystyczne równią się od siebie przede wszystkim pojemnością zbiorników. Wielu klientów zadaje pytanie: na jak długo starcza toaleta turystyczna? Producenci zapewniają, że zbiornik o pojemności 12 litrów starcza na ok. 30 użyć. Dostępne są również większe zbiorniki o pojemności 21 litrów, których wydajność szacowana jest na 56 razy. Dodatkowo przydatną funkcją może okazać się wspominany wyżej wskaźnik napełnienia toalety, który informuje o konieczności opróżnienia zbiornika.
Oczywiście, toalety różnią się również estetyką wykonania i kolorami, ale nie jest to rzecz priorytetowa. Ważny za to może okazać się specjalny uchwyt dostępny w niektórych modelach, który daje możliwość przymocowania toalety chemicznej w samochodzie kempingowym lub altance działkowej.
W niektórych sklepach można kupić przenośne toalety turystyczne przeznaczone specjalnie dla dzieci lub dla osób niepełnosprawnych.
Płyn do toalety turystycznej
Płyn do toalety turystycznej najłatwiej zakupić w sklepie internetowym. Najlepiej, żeby był on polecany przez producenta do konkretnego modelu toalety. Zwykłe środki higieniczne, z których korzystamy w domu, mogą uszkodzić plastik toalety turystycznej.
Istnieje kilka rodzajów płynów do toalet chemicznych, każdy służy do czegoś innego:
- płyn do zbiornika wody czystej – zapewnia higienę i tworzy specjalną warstwę ochronną,
- płyn do zbiornika na nieczystości – rozpuszcza fekalia i niweluje przykre zapachy,
- płyn do czyszczenia misy toalety – usuwa zbierający się kamień i bakterie,
- płyn do czyszczenia plastikowych powszechni płaskich toalety,
- płyn do konserwacji uszczelek – pielęgnuje i chroni uszczelki toalety.
Niektóre sklepy oferują zakup płynów w zestawie, wówczas możemy nieco zaoszczędzić przy jednorazowym zakupie.
Poza płynami warto zainwestować w papier toaletowy do ubikacji turystycznej, który nie zapcha ani nie przepełni zbiornika. Jest on delikatniejszy niż zwykły papier i znacznie łatwiej rozpuszcza się w wodzie.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana