Jak założyć i dbać o ogród deszczowy?

Woda jest niezwykle ważna z powodu zmian klimatycznych. Zastanawiasz się nad ogrodem deszczowym? Dowiedz się, czym właściwie jest. Jakie rośliny powinno się zasadzić? Jakie są rodzaje deszczowych ogrodów? Na o należy zwrócić uwagę? Jakie zalety mają oraz jak wygląda ich właściwe sadzenie? O czym jeszcze warto wiedzieć, decydując się na założenie go? Sprawdzamy!
Rodzaje ogrodów deszczowych
Spośród ogrodów deszczowych wyróżnia się:
- Infiltrujące – pozwalają na większe zasilanie wód gruntowych
- Wyściełane folią – w przypadku konieczności zastosowania izolacji chroniącej przed wilgocią
Infiltrujące rodzaje mogą być zamiennikiem niecek filtracyjnych w sytuacji, gdy dostępna jest mniejsza ilość miejsca.
Zalety ogrodów deszczowych
Niedobór wody źle wpływa na utrzymanie ogrodu. Zmiana klimatu na gorsze i długotrwałe susze są skutkiem wycinania drzew oraz ograniczenie zielonych obszarów w miastach. Dzięki deszczowemu ogrodowi zdecydowanie mniej wody spływa z dachów lub ulic do kanalizacji. Znajduje zanieczyszczenia, które znajdują się w wodzie z deszczu i zwiększa ilość wody. Oznacza to, że pochłania aż 40% wody więcej niż trawnik. Co więcej jego projekt i wykonanie nie wymaga żadnego sprzętu lub umiejętności. Może się znajdować w gruncie bądź w pojemnikach.
Jakie rośliny się wykorzystuje?
Do wykonania ogrodu deszczowego wybiera się tak zwane rośliny hydrofitowe. Ich liczba powinna wynosić około połowy w stosunku do pozostałych. Spełniają ważną funkcję. Ich układ korzeni bądź kłączy przechwyca i zatrzymuje zanieczyszczenia, które są zawarte w deszczówce. Są przy tym odporne na przesuszenie czy zalewanie. Mogą to być następujące rośliny:
- Paprocie
- Turzyce
- Lobelia szkarłatna
- Kosaćce
- Irysy
- Ponikło błotne
- Tojeść – rozesłana i kropkowana
- Skrzyp zimowy
- Krwawnica pospolita
- Nerecznica samcza
- Mięta nadwodna
- Wietlica samicza
- Niezapominajka błotna
- Rdest wężownik
Zależnie od warunków, można także wybrać inne rośliny niż wyżej wymienione.
Jak utworzyć ogród deszczowy?
W tym celu należy znaleźć miejsce o niewielkim spadku terenu. W ten sposób woda będzie się równomiernie rozprowadzać. Przedtem należy sprawdzić:
- Poziom wód gruntowych
- Odległość – do budynku
- Obecność instalacji lub korzeni
- Dostępność – na przykład skrzynek z elektryczną instalacją
- Ilość miejsca
Podłoże przed posadzeniem powinno się jeszcze ubić. Wówczas woda będzie spływać równomiernie. Następnie układa się rośliny w doniczkach. Należy je rozsadzić równomiernie. W przypadku silnie przerośniętej bryły korzeniowej należy zwrócić na nią uwagę. Piasek wokół powinien być ubity. Ogród należy intensywnie podlewać. Powinien być wyłożony ozdobnym żwirem. Jego grubość powinna wynosić od 3 do 5 centymetrów. Trzeba uważać, aby nie przysypać liści oraz pędów. W równomiernym rozlewaniu się wody pomogą specjalnie ustawione kamienie.
Jak pielęgnować ogród deszczowy?
Umiejscowiony na przykład w pobliżu mebli ogrodowych ogród powinien być zadbany. Dlatego należy regularnie sprawdzać, czy rury razem z kratką są zatkane lub zanieczyszczone. W przypadku zasadzonych bylin należy usunąć stare liście. Kontroli trzeba poddać nurt wody z doprowadzającej rury. Należy sprawdzić, czy kamienie nie zostały poprzesuwane. Konieczne jest także zweryfikowanie, czy woda płynie równomiernie. W przypadku zniszczenia przez na przykład zwierzęta należy uzupełnić braki warstw drenażowych. Co ciekawe, nie nawozi się go. Uwaga: Warto wiedzieć, że istnieje możliwość dofinansowania inwestycji.
Źródło: https://sendzimir.org.pl/wp-content/uploads/2019/03/broszura-ogrod-deszczowy-w-gruncie.pdf
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Kulwicki Ogrody
woj. kujawsko-pomorskie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie87-300 Podgórz, Orzechowa 17
-
Aqua- Garden Anna Dubaj
woj. śląskie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie42-280 Częstochowa, Konwaliowa 180
-
Kuźnia Ogrodów
woj. mazowieckie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie05-500 Piaseczno, Nefrytowa 18