Jaka jest najefektywniejsza metoda cięcia płytek gresowych?
Uzyskanie wnętrz o odpowiedniej estetyce i wysokiej funkcjonalności wymaga zastosowania w nich właściwie dobranych materiałów wykończeniowych. Jedną ze szczególnie często wybieranych opcji jest zdecydowanie się na wykorzystanie okładzin ceramicznych, a zwłaszcza mającego wyjątkowo wysoką wytrzymałość gresu. Ułożenie takich płytek wymaga jednak zwykle ich precyzyjnego przycięcia. Najlepszą opcją będzie zastosowanie technologii cięcia wodą.
Czym charakteryzuje się gres?
Gres to materiał powstający z mieszanek wykorzystywanych w przypadku większości płytek ceramicznych. Masę potrzebną do jego otrzymania uzyskuje się z rozdrobnionych glin, skaleni oraz piasków, które po zmieleniu i wymieszaniu są rozprowadzane wodą. Powstała homogeniczna i półpłynna substancja wzbogacona pigmentem jest suszona oraz poddawana prasowaniu. W ten sposób formowane są poszczególne płytki, mające gładką lub specjalnie wyprofilowaną powierzchnię. Po dosuszaniu oraz wypalaniu w piecu rolkowym gres może być dodatkowo poddany procesowi szkliwienia. Efektem stosowania takiej technologii produkcji tj. używania wysokiej temperatury i nadawania wysokiej gęstości będzie materiał o dużej twardości, a zarazem znikomej nasiąkliwości. Właściwości mechaniczne gresu sprawiają, że choć podczas eksploatacji jest on w niewielkim stopniu narażony na uszkodzenia, to jego obróbka staje się dość kłopotliwa z uwagi na sporą kruchość i tendencję do pękania w wyniku naprężeń pojawiających się przy tradycyjnym wierceniu lub kształtowaniu. Idealnym rozwiązaniem okaże się więc użycie strumienia wody do cięcia płytek gresowych. W Nadarzynie usługę taką oferuje firma Centrum Precyzyjnego Cięcia, zajmująca się również obróbką kamienia naturalnego i syntetycznego, szkła, a także betonu, tworzyw sztucznych i gumy, jak też metali żelaznych i nieżelaznych.
Jak przebiega cięcie gresu strumieniem wody?
Cięcie gresu strumieniem wody polega na podawaniu cieczy pod bardzo wysokim ciśnieniem, co sprawia, że ma ona wysoką energię kinetyczną i może odspajać materiał o wysokiej twardości. Jest to możliwe dzięki stosowaniu dysz znacznie zawężających średnicę strumienia, co zarazem przekłada się na wysoki poziom dokładności. Komputerowe sterowanie położeniem i przemieszczaniem się głowicy roboczej daje możliwość uzyskania niemal dowolnej linii cięcia, a także pozwala na wykonywanie wszelkiego rodzaju otworów. Efektywność cięcia jest zwiększana przed dodawanie do strumienia wody bardzo drobnego ścierniwa o wysokiej twardości. Centrum Precyzyjnego Cięcia z Nadarzyna zajmuje się przecinaniem i wycinaniem materiałów za pomocą strumienia wody.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana