Jakie certyfikaty musi mieć piec centralnego ogrzewania?

Wybór kotła centralnego ogrzewania jest bardzo ważną decyzją, a na jej podjęcie wpływ ma wiele różnych kwestii. Poza parametrami technicznymi, ceną i rodzajem paliwa pod uwagę trzeba wziąć zgodność pieca z aktualnie obowiązującymi normami, potwierdzoną przez odpowiednie certyfikaty. Które z nich są niezbędne? Jakie instytucje je nadają? Przekonajmy się.
Certyfikat zgodności z normą PN EN 303-5:2012 i klasy kotłów
Wybierając piec centralnego ogrzewania, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy spełnia on wymogi normy PN EN 303-5:2012. Wprowadzona w 2012 roku i aktualnie obowiązująca norma ta wprowadziła nowe klasy emisyjne kotłów: trzecią, czwartą i piątą. Kotły klasy trzeciej – głównie podajnikowe – charakteryzują się najniższą sprawnością i generują najwięcej spalin. Mogą jednak być opatrzone zabrzańskim Certyfikatem Bezpieczeństwa Ekologicznego. Piece klasy czwartej to urządzenia z nieco wyższej półki, najlepsze natomiast są kotły na paliwa stałe klasy piątej. Wyróżniają się niską emisją pyłów i zanieczyszczeń (nawet o 90 procent mniej w porównaniu z kotłami klasy 3), wysoką sprawnością przekładającą się na znaczną oszczędność opału oraz wygodną obsługą. Zwykle są to kotły na pellet lub ekogroszek.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces spalania w kotle z podajnikiem?
W świetle obowiązujących w Polsce od 2018 roku przepisów kotły 3 i 4 klasy powinny zostać wycofane ze sprzedaży podobnie jak tzw. kopciuchy, czyli piece niespełniające kryteriów żadnej z klas. Nowoczesny kocioł c.o. musi zatem mieć klasę 5 potwierdzoną certyfikatem nadawanym przez jednostkę mającą aktualną akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Jeżeli badania przeprowadziło laboratorium nieposiadające takiego uprawnienia, certyfikat przez nie wystawiony jest nieważny.
Przeczytaj również: Kotły centralnego ogrzewania. Przegląd popularnych rozwiązań
Jakie piece mogą uzyskać certyfikat EcoDesign?
EcoDesign, znany również jako ekoprojekt, to wydana w 2020 roku dyrektywa Unii Europejskiej regulująca wymagania energetyczno-emisyjne odnoszące się do pieców centralnego ogrzewania. Poprzeczka została tutaj podniesiona jeszcze wyżej, ponieważ aby kocioł kwalifikował się do uzyskania certyfikatu EcoDesign, musi spełnić rygorystyczne normy w zakresie sprawności działania oraz wykazywać niski poziom emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na kocioł z certyfikatem Eco Design?
Piece ze znaczkiem EcoDesign, produkowane m.in. przez pleszewską firmę PPHIU „S.A.M” zajmującą się sprzedażą i montażem kotłów centralnego ogrzewania, są przyjazne środowisku, oszczędne i efektywne, inwestycja w takie urządzenia jest zatem opłacalna w wielu wymiarach.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Heat Sources Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
woj. śląskie
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis44-203 Rybnik, Prosta 137 lok. 1