Jakie są najważniejsze aspekty prawne dotyczące eksploatacji instalacji fotowoltaicznych na Śląsku?
Instalacje fotowoltaiczne śląskie zdobywają coraz większą popularność, a ich wprowadzenie przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji oraz obniżenia kosztów energii. Warto zatem bliżej przyjrzeć się aspektom prawnym związanym z eksploatacją paneli słonecznych na Śląsku. W poniższym artykule omówimy najważniejsze kwestie prawne dotyczące montażu i użytkowania instalacji fotowoltaicznych.
Zgoda właściciela nieruchomości
Pierwszym krokiem w procesie montażu systemów, jakimi są instalacje fotowoltaiczne (śląskie) jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości, na której ma być zamontowany system. Jeżeli inwestor jest jednocześnie właścicielem, nie ma konieczności uzyskiwania dodatkowych zgód. W przypadku współwłasności nieruchomości, konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli. W sytuacji, gdy inwestor nie jest właścicielem gruntu lub budynku, musi zawrzeć umowę z właścicielem, która określi warunki korzystania z nieruchomości oraz ewentualne opłaty za korzystanie z gruntu lub dachu.
Formalności związane z montażem instalacji
Przed przystąpieniem do montażu instalacje fotowoltaiczne śląskie, należy zgłosić zamiar jej budowy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenie powinno zawierać opis techniczny oraz rysunki przedstawiające sposób montażu paneli słonecznych. W przypadku instalacji o mocy do 50 kW, zgłoszenie jest wystarczające, natomiast dla instalacji o większej mocy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Po zakończeniu montażu, należy zgłosić zakończenie robót budowlanych i uzyskać pozwolenie na użytkowanie.
Przeczytaj również: Bezpłatny audyt instalacji fotowoltaicznej – czy to jest możliwe?
Podłączenie do sieci energetycznej
Kolejnym etapem jest podłączenie instalacje fotowoltaiczne śląskie do sieci energetycznej. W tym celu należy zawrzeć umowę z lokalnym operatorem sieci dystrybucyjnej, która określi warunki techniczne oraz ekonomiczne podłączenia. Proces ten może wymagać przeprowadzenia audytu energetycznego oraz uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej. Po podpisaniu umowy i spełnieniu wszystkich wymogów, operator sieci dokonuje podłączenia instalacji i rozpoczyna odbiór energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne.
Przeczytaj również: Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Korzystanie z systemu taryf prosumenckich
W Polsce obowiązuje system taryf prosumenckich, który pozwala na sprzedaż nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne śląskie do sieci energetycznej. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy zawrzeć umowę z lokalnym operatorem sieci dystrybucyjnej oraz zgłosić się do Urzędu Regulacji Energetyki w celu uzyskania statusu prosumenta. Dzięki temu, inwestor może korzystać z tzw. białych certyfikatów, które są dowodem na wyprodukowanie energii ze źródeł odnawialnych i mogą być sprzedawane na rynku energii.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana