Jakie są rodzaje materiałów budowlanych?
Materiały budowlane to wszystkie produkty i surowce stosowane podczas prac budowlanych. Służą one do budowy, przebudowy, nadbudowy i rozbudowy obiektów lub konstrukcji oraz do wykonania ich szeroko pojętej naprawy. Materiały budowlane różnią się od siebie cechami, parametrami oraz zastosowaniem. W niniejszym artykule przyjrzymy się ich podziałowi.
Wśród materiałów znajdziemy zarówno proste surowce i półprodukty, jak i skomplikowane systemy o rozmaitym przeznaczeniu. Jest to właśnie pierwsza kategoria, według której podzielimy materiały budowlane. Wyróżnimy więc te o charakterze konstrukcyjnym, wykorzystywane do instalacji różnego typu oraz materiały izolacyjne. Wśród materiałów konstrukcyjnych znajdziemy m.in. beton, żelbet, cegły, pustaki i bloczki, ale też wyroby hutnicze różnego rodzaju, w tym pręty zbrojeniowe, blachy, profile konstrukcyjne, kształtowniki stalowe, kamień budowlany, drewno konstrukcyjne, tworzywa sztuczne, ponadto lepiszcza, spoiwa, zaprawy itp.
Przeczytaj również: Jak skonstruowany jest dach? Najważniejsze elementy budowy
Innym kryterium, dzięki któremu uszeregujemy materiały budowlane jest rodzaj ich materiału wykonania. W tej kategorii odnajdziemy produkty i półprodukty pochodzenia naturalnego (drewno, kamień, metale), przerobione materiały naturalne, kompozyty i konglomeraty (ceramika, szkło, kruszywa, beton, spoiwa różnego typu i inne materiały mineralne) oraz materiały syntetyczne (cała gama polimerów i kompozytów tworzyw sztucznych, pianki montażowe, spieniony polistyren) itp.
Przeczytaj również: Właściwości pianki poliuretanowej
Ostatnim popularnym kryterium podziału materiałów budowlanych jest ich zastosowanie, czyli sposób wykorzystania. Tu podział wygląda następująco: materiały dachowe, stropowe i ścienne wraz z podkategoriami (np. materiały wykończenia wnętrz, elementy instalacji, materiały izolacyjne, produkty malarskie, pokrycia podłogowe, stolarka drzwiowa i okienna etc.). Jest to podział, według którego materiały najczęściej pogrupowane są w sklepach, hurtowniach i składach budowlanych.
Przeczytaj również: Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne?
Co oznacza znak CE na materiałach budowlanych?
Na materiałach i produktach stosowanych w budownictwie znajdziemy znak CE. Jest to informacja dla użytkowników o zgodności danego produktu z normami i wytycznymi określonymi dla każdego materiału lub kategorii materiałów. Znak ten jest również swego rodzaju certyfikatem bezpieczeństwa dla danego towaru, ale nie należy utożsamiać go tylko i wyłącznie z kwestiami bezpieczeństwa użytkownika, bo opisuje on również specyfikację danego wyrobu w zakresie wymaganym przez przepisy. Mogą to być więc normy emisyjne (np. hałasu, klasa emisji dymu i klasyfikacja ogniowa), zużycie energii elektrycznej, a także poświadczenie właściwości użytkowych danego wyrobu wraz z dopuszczeniem go do użycia i obrotu na terenie określonego kraju. Oczywiście wszelkie normy i właściwości muszą być poparte badaniami i analizami technicznymi i dołączonym osobno dokumentami potwierdzającymi zgodność deklarowanych właściwości. Oznakowanie produktów i materiałów budowlanych znakiem CE jest obowiązkowe od 1 lipca 2013 roku (Dyrektywa 89/106/EWG i Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 305/2011) i ma na celu wyeliminowanie z rynku unijnego towarów spoza UE o wyjątkowo niskiej jakości, zanieczyszczonych itp.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana