Kiedy konieczne jest piaskowanie z odsysaniem?

Piaskowanie jest zabiegiem polegającym na usuwaniu niechcianej warstwy z określonej powierzchni, na przykład betonowej. Zabieg ten przeprowadza się często w celu wyeliminowania zabrudzeń i naleciałości nawierzchniowych. Do piaskowania wykorzystuje się specjalny agregat dystrybuujący odrobinki kruszywa pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.
Czym jest piaskowanie?
Zgodnie z definicją piaskowanie jest rodzajem obróbki strumieniowo-ściernej. Co ważne, rodzaj stosowanego ścierniwa powinien być dobrany do typu powierzchni, podobnie jak ciśnienie, czyli moc, z jaką kruszywo jest dystrybuowane. Zbyt duże ciśnienie może skutkować uszkodzeniem piaskowanych powierzchni.
Piaskowanie wykonuje się w celu oczyszczenia powierzchni betonowych lub konstrukcji stalowych – jest to jeden z etapów przygotowywania powierzchni do malowania. Dzięki piaskowaniu możliwe jest nadawanie określonej faktury płaszczyznom oraz różnicowanie szorstkości. Piaskowanie to zaawansowane prace, które wykonują jedynie specjaliści. Firma Tatra zajmuje się piaskowaniem mostów, zbiorników, konstrukcji hal, maszyn przemysłowych, wież, słupów, masztów, kamienia, fasad i okładzin cementowych.
Piaskowanie z odsysaniem
Jak wspomniano wcześniej, do piaskowania nadają się powierzchnie stalowe, betonowe i ceramiczno-ceglane – oczywiście pod warunkiem odpowiednio dobranego ścierniwa. Piaskowanie może odbywać się na sucho, w mgiełce wodnej lub ze ścierniwem w wodzie. W sytuacjach, gdy zapylenie otoczenia jest niedopuszczalne, stosuje się technikę piaskowania z odsysaniem zanieczyszczonego powietrza. Struga ścierniwa wraz z pyłem wydostaje się z dyszy, po czym jest odsysany przez odciąg. Strumień powietrza jest czynnikiem wymuszającym obieg ścierniwa, które zasysane jest ze zbiornika. Przed przedostawaniem się pyłów poza obręb głowicy piaskującej chroni specjalna szczotka.
Piaskowanie z odsysaniem można przeprowadzać wewnątrz budynków oraz w pobliżu innych obiektów, jeśli istnieje ryzyko ich uszkodzenia i zabrudzenia. Tę metodę należy zastosować zawsze wtedy, gdy generowanie szkodliwych pyłów nie jest wskazane, tym bardziej że drobne cząstki lotne przedostają się przez układ oddechowy, a tym samym szkodzą osobom w najbliższym otoczeniu.
Sposobem na ograniczenie szkodliwych pyłów jest hydropiaskowanie kamienia, gdzie wykorzystuje się wodę i pasek – namoczony piasek ma wyższą energię kinetyczną, wiec sam proces jest efektywniejszy. Warto wiedzieć, że piaskowanie bez osłony wodnej na otwartych przestrzeniach jest zakazane przez Unię Europejską.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana