Klasa drewna i jej wpływ na wytrzymałość podłogi

Wybór odpowiedniego drewna, z którego zostanie wyprodukowana podłoga, stanowi wbrew pozorom niemałe wyzwanie. Poszczególne klasy drewna cechują się odmiennymi przymiotami, które trzeba dokładnie przeanalizować, jeżeli celem jest wybór idealnego wariantu. A czy wspomniane klasy mają związek z wytrzymałością połogi? Jeśli tak, to która z nich jest najlepsza?
Jakie są klasy drewna?
Wyróżnić można trzy podstawowe klasy drewna. Należy jednak podkreślić, że każdy z producentów może posługiwać się nieco innym nazewnictwem, przeznaczonym do indywidualnej identyfikacji poszczególnych produktów. Normy, którym podlega produkcja podłóg drewnianych, np. w Katowicach, cechują się ogólnym charakterem. I choć wynika z nich, że istnieją zaledwie trzy selekcje drewna, to wybrani przedsiębiorcy stosują znacznie szerszy podział. Niektórzy producenci nie ograniczają się do jedynie trzech wariantów, uwzględniając w swojej klasyfikacji nawet sześć różnych klas drewna.
Natomiast w podstawowym podziale istnieje Klasa I, Klasa II oraz Klasa III. Pierwsza z nich wyróżnia się naturalną barwą i strukturą. Co istotne, nie dopuszcza pęknięć i przebarwień podłogi. Do jej cech charakterystycznych należą również niewielkie sęki o małej średnicy bądź ich zupełny brak, a także jednolita powierzchnia i delikatny zarys słojów. Klasa I określana jest także jako Klasa Select lub jako Klasa A.
Drewna Klasy II natomiast cechują się nieco mocniejszym rysunkiem słojów, przy czym słoje te mogę być nieznacznie zakrzywione. Typowe dla nich są także małe zdrowe sęki. Klasa II jest tożsama z Klasą Natural, Klasą Natur oraz z Klasą B. Z kolei Klasa III wyróżnia się dużym usłojeniem, sękami i ubytkami. Pęknięcia i przebarwienia są w jej przypadku dopuszczalne. Klasa III nazywana jest również Klasą Country, Klasą Rustic, Klasą Rustykalną oraz Klasą C.
Jakiej twardości drewno jest najlepsze do produkcji podłóg?
Podłogi drewniane, które można zamówić w takich miejscach jak sklep z podłogami SILESIA-PARKIET, mogą mieć różną twardość. Parametr ten przesądza o odporności drewna na zarysowania i wgniecenia, które mogą powstać w trakcie eksploatacji podłogi. Najmniej twarde jest drewno klasy A. Nieco bardziej drewno klasy B, a następnie drewno klasy C. Najtwardsze są podłogi wykonane z drewna klasy D.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ruben Bramy garażowe, automatyka, ogrodzenia
woj. mazowieckie
Bramy, ogrodzenia, kraty05-326 Dąbrowica 46
-
Poldom ceramika marazzi płytki ceramiczne łazienkowe kuchenne tarasowe
woj. dolnośląskie
Glazura, terakota53-013 Wrocław, Tenisowa 31A