Na co zwracać uwagę, wybierając wiertnicę glebową?

Wiertnice glebowe to urządzenia, które muszą sobie radzić w różnych warunkach, w związku z czym na rynku znajdziemy wiele odmian tych urządzeń. Standardowo dzielimy je na wiertnice udarowe i obrotowe, wiertnice będące kombinacją wymienionych oraz wiertnice wibracyjne. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wśród wiertnic udarowych i obrotowych mamy dodatkowo podział na urządzenia ręczne i maszynowe, urządzenia suche i z płuczką. Wiertnice wibracyjne to urządzenia wyłącznie maszynowe i suche. Skoro jest ich tak wiele, na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając wiertnicę glebową?
Zastosowanie wiertnicy glebowej
Wiertnice glebowe wykorzystywane są przez fachowców z wielu branż, przede wszystkim budownictwa, geologii i ogrodnictwa. W budownictwie wykonujemy nimi odwierty np. pod elementy różnego rodzaju konstrukcji jak słupy ogrodzenia, czy tymczasowe konstrukcje nazywane ściankami berlińskimi. Służą nam też do wiercenia studni. Geologowie wykorzystują wiertnice glebowe przy pobieraniu próbek gruntów, które poddawane są szeregom laboratoryjnych analiz. Ogrodnicy korzystają z tych urządzeń do wykonywania otworów pod rośliny. Trudno wyobrazić sobie wykonanie odwiertu potężnej studni narzędziem ręcznym – do takich prac wykorzystywane są więc udarowe, obrotowe lub udarowo-obrotowe wiertnice maszynowe lub wiertnice wibracyjne. Do drobnych odwiertów geologicznych, czy ogrodniczych, wybierzemy raczej obrotową wiertnicę ręczną.
Lokalizacja odwiertów
Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy, wybór odpowiedniej wiertnicy glebowej często uzależniony jest dodatkowo od lokalizacji prac, jakie zamierzamy wykonywać. W niektórych miejscach z różnych przyczyn nie można korzystać z wiertnic maszynowych, spalinowych, wiertnic, które generują wibracje itp. Nie bez powodu istnieje na przykład taka profesja jak wiertacz studni, czy wiertacz studni głębinowych – kształcimy ludzi, którzy nabywają fachową wiedzę i stają się specjalistami w swojej branży. Jeśli planujemy na samodzielnie (na swojej działce, przy domu, firmie itd.) wykonać odwiert niewielkim, ręcznym narzędziem, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeżeli jednak mamy zamiar wykonać duży odwiert pokaźnym urządzeniem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że może być potrzebne pozwolenie na budowę, a do obsługi dużych maszynowych wiertnic glebowych trzeba mieć konkretne uprawnienia. Trzeba więc poszukać firmy, która wykona dla nas konkretną usługę od A do Z.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Usługowe Geotim Maja Sobocińska
woj. pomorskie
Geologia, geofizyka - usługi80-180 Gdańsk, Zamojska 15c lok. 2
-
Ziółkowski&Bogusz Geodezja
woj. pomorskie
Geodezja, kartografia - usługi84-200 Wejherowo, św. Jacka 24
-
Georot Badania Geologiczne Marcin Rotowski
woj. mazowieckie
Geologia, geofizyka - usługi05-825 Grodzisk Mazowiecki, Bliska 5
-
Eko-Geo Suwałki Przedsiębiorstwo Geologiczne s.c. Mirosław Tatarata, Jan Harat, Lucyna Harat
woj. podlaskie
Geologia, geofizyka - usługi16-400 Suwałki, Kościuszki 110 lok. 26