Na czym polega chemiczne czyszczenie kotłów?

Powszechnie stosowane kotły są urządzeniami grzewczymi stosowanymi w domach jednorodzinnych, budynkach usługowych i przemysłowych. Ich długotrwała eksploatacja może przyczynić się do spadku wydajności oraz awarii. Obniżona efektywność w wielu przypadkach wynika ze znacznego zanieczyszczania poszczególnych elementów. Jedną ze skuteczniejszych metod na przywrócenie pożądanych parametrów stanowi chemiczne oczyszczanie. Dowiedz się, na czym polega!
Czym jest chemiczne czyszczenie kotłów?
Czyszczenie kotłów polega na zastosowaniu odpowiednio dobranych środków chemicznych. Są one aplikowane w miejscach, gdzie na ogół gromadzą się osady, tzw. kamień kotłowy. Wcześniej konieczne jest przygotowanie urządzeń, a także przeprowadzenie kontroli zanieczyszczeń. Piec poddawany takiej operacji musi być szczelny. Niezbędne jest zatem dokładne sprawdzenie tego parametru.
Specjaliści firmy RAT-GAR wskazują na trzy zasadnicze etapy czyszczenia:
- płukanie kotła,
- kwasowanie,
- pasywację.
Proces ten polega na przeprowadzeniu kontroli kotła i instalacji oraz analizy chemicznej pobranych próbek osadów. Na tej podstawie dobiera się właściwe środki chemiczne. Wstępne płukanie pozwala na usunięcie wolnych zanieczyszczeń. Kwasowanie sprawia, że osady przekształcają się w związku rozpuszczalne w wodzie. Łatwo je wówczas usunąć z wnętrza urządzenia. Zdarza się, że konieczna jest kilkukrotna cyrkulacja roztworem chemicznym. Do ostatnich etapów należy wypłukanie kotła, zneutralizowanie kwasów oraz zabezpieczenie powierzchni przed korozją.
Metoda chemicznego czyszczenia jest skuteczna, szybka i bezpieczna dla ludzi oraz kotłów.
Znaczenie regularnego czyszczenia kotłów
Profesjonalne chemiczne czyszczenie kotła można przeprowadzić w różnych typach urządzeń. Zaleca się, by było ono wykonywane regularnie, odpowiednio do stopnia eksploatacji i rodzaju kotła. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ilości zużytego paliwa i uzyskanie pełnej funkcjonalności.
Sprawnie działający kocioł ma generować energię cieplną. Jego długotrwała praca wiąże się z ryzykiem pojawienia się osadu na powierzchni wybranych podzespołów. Produkty korozji, krzemianu oraz węglanu wapnia i magnezu odkładają się na metalowych częściach, co powoduje wzrost ich temperatury. Skutkiem tego jest spadek wydajności pieca, a nawet wystąpienie awarii, która stanowi następstwo degradacji rur, zaworów lub pompy. Chemiczne czyszczenie pozwala na skuteczne usunięcie kamienia i innych osadów, które gromadzą się głównie na wewnętrznych ścianach urządzenia.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pro-Investment s.c. Krzysztof Jasiewicz Emilia Ludwiczak
woj. małopolskie
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie30-554 Kraków, Zamknięta 10
-
Hydroizolacje i Usługi Dekarskie HYDRODACHY.PL
woj. małopolskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja31-878 Kraków, Bolesława Orlińskiego 1 lok. 37
-
Dariusz Piszczek Usługi Stolarsko Remontowo Budowlane
woj. dolnośląskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja57-410 Ścinawka Średnia, Kościuszki 9 lok. 3