Na czym polega ciepły montaż okna?
Najważniejszym celem ciepłego montażu okien jest ochrona przed utratą ciepła, a w dłuższej perspektywie – zabezpieczenie przed wysokimi rachunkami za energię. To bardzo dobry sposób na zwiększenie parametrów termoizolacji w budynku. Warto zatem poznać zasady montażu gwarantującego ciepłe wnętrza w domu. Zapraszamy do lektury artykułu!
Czym charakteryzuje się ciepły montaż okien?
Każda stolarka okienna wymaga odpowiedniego montażu – starannego i wykonanego zgodnie z obowiązującymi standardami jakości. Coraz częściej odchodzimy jednak od zwykłego montażu na pianę, zastępując go tzw. ciepłym montażem okien. Jest to rozwiązanie przeznaczone do każdego rodzaju stolarki okiennej, lecz największe znaczenie ma dla prawidłowego funkcjonowania okien energooszczędnych. To właśnie od prac montażowych zależy to, czy dany produkt spełni parametry izolacyjności w przyszłości. W związku z tym warto poznać najważniejsze zasady ciepłego montażu okien w domu.
Przeczytaj również: Jak dobrać okna do domu pasywnego?
Mówiąc najprościej, ciepły montaż to taki typ instalacji okna w ścianie, który polega na dokładnym uszczelnieniu miejsca zamocowania ramy okiennej. Co najważniejsze, zwykła pianka jest zastąpiona trzema warstwami specjalnego uszczelnienia. W tej sztuce montażowej stosuje się taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej, czyli pianki poliuretanowej wypełniającej szczeliny między murem a framugą.
Przeczytaj również: Producenci okien drewnianych. Jakiej firmie warto zaufać?
Jak przeprowadzić ciepły montaż okien?
Od strony wnętrza budynku nakłada się taśmę paroszczelną. Po drugiej stronie należy zamocować taśmę paroprzepuszczalną. Jak tłumaczą producenci okien, te dwie strony – w połączeniu z pianką poliuretanową pośrodku – tworzą trzy warstwy uszczelnienia. W istocie wszystkie elementy chronią konstrukcję przed przenikaniem wody i wilgoci, równocześnie pozwalając na bezpieczne wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz. Ostatecznie nic nie pozostaje w samej izolacji, a jej trwałość jest zachowana.
Przeczytaj również: Moskitiery. Dlaczego warto w nie zainwestować?
Dlaczego warto zdecydować się na ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien to bardzo skuteczne rozwiązanie, które zapewnia, że nie powstaną żadne nieszczelności między murem a ramą okna. Co więcej, użyta pianka nie będzie już narażona na zawilgocenie, a dzięki temu jej właściwości zostaną zachowane. To wszystko wpływa na podwyższenie parametrów izolacyjności – zarówno akustycznej, jak i termicznej. Ostatecznie najbardziej korzysta sam właściciel – rachunki za energię będą niższe, a same okna staną się naprawdę energooszczędne.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana