Najczęściej popełniane błędy przy budowie fundamentów
Zasadniczym elementem każdego budynku jest jego fundament. Stanowi on podstawę nowej konstrukcji. Jego wysoka jakość przekłada się na stabilność oraz wytrzymałość obiektu. Ekipy budowlane na ogół dbają o wszystkie szczegóły, choć zdarza się, że pewne zasady sztuki budowlanej są ignorowane. W ich wyniku inwestor może ponieść znaczne koszty, a późniejsze użytkowanie domu może być uciążliwe. Dowiedz się, co jest ważne przy budowie fundamentów.
Błędy popełniane przed wylaniem fundamentów
Solidne wykonanie podmurówki i sposób jej posadowienia mają ogromny wpływ na wytrzymałość budynku. Profesjonalnie wykończone fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia, które oddziałują na budynek. Są nimi przede wszystkim ciężary wynikające z użytkowania, śnieg, wiatr, a także tonaż obiektu). Aby uzyskać w tym obszarze pożądane efekty, konieczne jest zaprojektowanie podpory w taki sposób, by była ona adekwatna do rzeczywistych warunków gruntowych, w jakich jest umieszczona. Oznacza to, że przed przystąpieniem do budowy konieczne jest wykonanie badań geotechnicznych, dzięki którym określony zostanie rodzaj gruntu i wysokość wód gruntowych.
Przeczytaj również: Bloczki fundamentowe przy budowie domu
Niedopatrzenie w zakresie wybierania tzw. humusu stanowi kolejny błąd ekipy budowlanej. Jeśli operator koparki nie usunie wierzchniej warstwy ziemi w całości, może ona przyczynić się do rozwoju grzybów i pozostałych mikroorganizmów na powierzchni fundamentów. To natomiast niesie ze sobą ryzyko zniszczenie ich izolacji.
Przeczytaj również: Jak wykonywane są wykopy pod fundamenty?
Następny problem wiąże się z brakiem odpowiedniego deskowania ław fundamentowych. Jak wskazują eksperci firmy Formwork szalunek, by był stabilny, musi być wykonany rzetelnie. Podmurówka daje podporę dla murowanych ścian i przyczynia się do ich prawidłowego zaizolowania. Jednak ekipy budowlane, często za przyzwoleniem inwestora, oszczędzają na deskowaniu, co ma niekorzystny wpływ na dalsze użytkowanie budynku. Korzystnym rozwiązaniem są szalunki używane, które znacznie obniżą koszt tego etapu prac.
Przeczytaj również: Jak projektuje się fundamenty?
Pozostałe nieprawidłowości
Zdarza się, że ekipa budowlana niedokładnie zaizoluje fundamenty, co skutkuje podciąganiem wilgoci i zamakaniem ścian nośnych budynku. W dłuższym okresie rozwijają się na nich grzyby i dochodzi do erozji materiału budowlanego, a także wystąpienia plam i wilgoci we wnętrzach. Nie bez znaczenia jest lekceważenie wytycznych projektanta w zakresie wykonania zbrojenia. Jego nieprawidłowe wykonanie może w konsekwencji przyczynić się do pękania ścian, a nawet do zawalenia się budynku.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana