Nowoczesne metody docieplania budynków

Skuteczny system ociepleniowy powinien gwarantować właściwą izolację termiczną budynku. Do jego wykonania niezbędne są odpowiednie materiały oraz ekipa fachowców. We współczesnym budownictwie dominują rozwiązania, które opierają się udoskonalonych sposobach ociepleń wykorzystywanych od wielu lat, np. zastosowanie płyt styropianowych czy wełny mineralnej. Jakie jeszcze nowoczesne metody stosuje się do izolowania budynków?
Tradycyjne metody docieplania w nowoczesnym wydaniu
Obecnie stosowane sposoby na docieplenie budynku opierają się na podobnych zasadach jak te wykorzystywane kilkanaście lat temu. Różnicę stanowi jedynie jakość materiałów używanych w trakcie tworzenia warstwy ocieplenia. Produkty takie jak styropian lub wełna mineralna są stale unowocześniane pod kątem właściwości termoizolacyjnych. Odpowiednio wykonana instalacja, np. przez pracowników firmy Grinbud, pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach energii.
Wśród innowacyjnych produktów, inspirowanych klasycznymi rozwiązaniami, warto zwrócić uwagę na styropian z domieszką grafitu. Charakteryzuje się one dużą skutecznością, niską wagą i gęstością. Dzięki grafitowym cząsteczkom promieniowanie cieplne odbija się od ich powierzchni, co znacznie ogranicza straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Jednocześnie tego rodzaju materiał wykazuje wysoką trwałość, jest odporny na wodę i uszkodzenia mechaniczne.
Innowacyjne metody docieplania
Oprócz metod ocieplania budynków używanych w budownictwie od lat coraz częściej wykorzystuje się również zupełnie nowe rozwiązania. Jednym z nich jest natrysk z pianki poliuretanowej, który stosuje się często do izolowania poddasza lub fundamentów. Substancja znajduje się w stanie półpłynnym i jest nanoszona pod dużym ciśnieniem za pomocą specjalnych agregatów. Wykonane w ten sposób ocieplenie nie ma szczelin i miejsc łączenia, co znacznie podnosi jego skuteczność.
Ciekawym materiałem do wykonywania dociepleń budynku jest substancja nazywana aerożelem. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, które wynikają z dużej ilości porów oraz specyficznej struktury. Jednocześnie aerożel jest całkowicie niepalny i odporny na działanie wysokich temperatur. Cechuje się dużą paroprzepuszczalnością i uważa się go za tworzywo oddychające. Wartym uwagi jest fakt, że izolacje aerożelowe można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wysoka cena przyczynia się do znacznie mniejszej popularności tego materiału w porównaniu do wełny mineralnej bądź styropianu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pro-Investment s.c. Krzysztof Jasiewicz Emilia Ludwiczak
woj. małopolskie
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie30-554 Kraków, Zamknięta 10
-
Hydroizolacje i Usługi Dekarskie HYDRODACHY.PL
woj. małopolskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja31-878 Kraków, Bolesława Orlińskiego 1 lok. 37
-
Heat Sources Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
woj. śląskie
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis44-203 Rybnik, Prosta 137
-
Pian-Pur Piotr Bryś
woj. dolnośląskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja51-180 Krzyżanowice, Główna 72