Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym sposobem uzyskiwania energii. Wynika to z tego, że duża liczba użytkowników chce uniezależnić się od częstych zmian cen energii. Niemniej istotna jest dbałość o środowisko naturalne, którego nadmierna eksploatacja staje się coraz bardziej widoczna. Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej bywa też podyktowana trudnością dostarczania energii z innej sieci.
Charakterystyka instalacji on-grid
Podstawowym kryterium dzielenia rodzajów instalacji fotowoltaicznych jest sposób wykorzystywania i magazynowania energii elektrycznej. Powszechnie używa się określeń on-grid oraz off-grid. Pierwsza z nich daje możliwość przyłączenia instalacji do sieci energetycznej. Użytkownik stosujący takie rozwiązanie może korzystać na bieżąco z wygenerowanej energii, a w przypadku nadwyżek magazynować ją w akumulatorach. Korzystanie z akumulatorów jest jednak płatne, więc duża część użytkowników decyduje się na udział w net meteringu, czyli serwisie lokalnego konsumenta i producenta energii, umożliwiającego sprzedaż nadwyżki prądu do sieci. Aby wybrać rodzaj instalacji dopasowanej do potrzeb danej nieruchomości, warto skorzystać z oferty firmy projektującej instalacje PV Levkor Solar.
Przeczytaj również: Jak działają panele fotowoltaiczne o różnych porach roku w Polsce?
Instalacje off-grid i ich zalety
Drugim rodzajem instalacji fotowoltaicznej jest off grid, czyli taka, która nie stanowi elementu żadnej większej sieci energetycznej. Takie rozwiązanie pozwala na niezależność, ale też uniemożliwia doprowadzenie prądu do lokalizacji nieposiadających przyłącza do innej linii energetycznej. Użytkownicy decydujący się na ten rodzaj instalacji mogą magazynować nadwyżki energii w akumulatorach i korzystać z nich w okresach, kiedy panele nie będą mogły wygenerować jej wystarczającej ilości. Posiadanie instalacji off grid nie uwzględnia możliwości odsprzedaży energii.
Przeczytaj również: Gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne?
Doradztwo w zakresie wyboru instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko nadzieja na niezależność, ale też duża inwestycja. Jednak ze względu na oszczędności, które umożliwia, decyduje się na nią coraz więcej firm czy nowoczesnych gospodarstw rolnych. Z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii coraz częściej korzystają także prywatni użytkownicy. Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb, warto skorzystać z doradztwa energetycznego oraz audytu technicznego, który dokładnie określi zapotrzebowanie użytkowników na energię oraz koszt montażu paneli. Nierzadko instalacje PV pozwalają na łączenie z pompami ciepła i innymi źródłami energii, co pozwala je czynić bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana