Rodzaje płyt termoizolacyjnych
Nowoczesny materiał w postaci cienkich płyt termoizolacyjnych, wykorzystuje się dziś do wykonywania izolacji poszczególnych części domu. Za pomocą tego rodzaju produktu można ocieplić cały budynek. Jakie właściwości i parametry wskazanych płyt sprawiły, że zyskały one tak dużą popularność w budownictwie? Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie i jakie są ich największe zalety? Podpowiadamy!
Podział i zastosowanie płyt termoizolacyjnych
Płyty termoizolacyjne wykorzystuje się w trakcie ocieplania dachów, ścian, strychów oraz poddaszy. Dzięki nim można stworzyć kompletną i całkowitą izolację całego budynku. – Płyty PIR stanowią część składową nowoczesnych systemów termoizolacyjnych. Dzięki nim można ocieplić skośny dach, poddasze, strych, stropodach, a nawet taras. Płytami bardzo często izoluje się też ściany, stropy, piwnice oraz fundamenty domu i jego podłogi – mówi przedstawiciel termPIR płyty izolacyjne .
Jakie są rodzaje wskazanych płyt? Większość sklepów oferuje różne ich grubości. Proponowane produkty dzieli jednak nie tylko ze względu na gabaryt, ale też zastosowanie.
Przeczytaj również: Popularne materiały izolacyjne
Płyty o grubości od 2 do 25 cm zakłada się na dachach i podłogach. Płytami o grubości od 5 do 15 cm ociepla się natomiast ściany zewnętrzne budynków. Płyty o grubości od 2 do 25 cm można wykorzystać przy izolacji płaskich dachów, tarasów oraz ścian.
Przeczytaj również: Zalety wełny mineralnej
Drugi gatunek produktów, czyli płyty o drobnych defektach są nieco tańsze, aczkolwiek nadal zdatne do użytku.
Zalety płyt termoizolacyjnych
Płyty termoizolacyjne wykazują o wiele niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż alternatywne metody ocieplania budynków. Jeśli porównać je do styropianu lub wełny, warstwa wykonana z płyt PIR jest zauważalnie cieńsza. Poza tym materiał jest bardzo odporny na ogień i wodę, co realnie wpływa na bezpieczeństwo jego zastosowania.
Co ważne, płyty termoizolacyjne tworzą zwartą powierzchnię, która nie ma żadnych przerw. Ich struktura nie pozwala więc na rozwój grzybów i pleśni. Jest to materiał izolacyjny pod każdym względem bezpieczny dla ludzi i środowiska. Szczelna izolacja, jaką tworzą specjalne płyty ogranicza też koszty ogrzewania całego budynku. Można zatem powiedzieć, że jest to rozwiązanie energooszczędne.
Płyty termoizolacyjne stanowią nowoczesny, ale uniwersalny produkt do wielu rodzajów izolacji. Z uwagi na swoją różnorodność znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i wielkomiejskim. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniej izolacji swojego domu – pamiętaj, że współczesne budownictwo stawia na niezawodność, oszczędną eksploatację i ekologię.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana