Rysy i spękania w betonie - możliwe zagrożenia

Beton to dominujący materiał dla konstrukcji budowlanych w nowoczesnym budownictwie, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niską cenę przy możliwości formowania dowolnych kształtów i wysokiej wytrzymałości. To fakt — konstrukcje betonowe, żelbetowe, strunobetonowe i kablobetonowe wytrzymałe, o ile oczywiście zastosowane zostaną właściwe receptury i odpowiednia ilość odpowiednio zaprojektowanego zbrojenia. Jednak rysy i spękań w betonie nie da się uniknąć. Czy są one groźne? Jak i dlaczego się ich pozbywamy?
Co powoduje powstawanie rys i spękań w betonie?
Główną przyczyną powstawania rys w elementach betonowych jest skurcz. To samoistne zjawisko spowodowane odkształceniami niewynikającymi z obciążeń mechanicznych. To na przykład skurcz przy wysychaniu, który jest spowodowany odparowaniem wody z betonu do otoczenia; skurcz przy wysychaniu ma największe znaczenie, bo nie można go całkowicie wyeliminować, a wyłącznie ograniczać jego negatywne skutki. Rysy i spękania w niektórych konstrukcjach pojawiają się na przykład dlatego, że przy projektowaniu nie da się ustalić idealnie ostatecznych obciążeń budowli, poza tym konstrukcja „pracuje”.
Uzupełnianie iniekcyjne rys i spękań w betonie
Wbrew pozorom w większości konstrukcji betonowych rysy i spękania nie stanowią żadnego zagrożenia, a mimo to dążymy do tego, by w jak największym stopniu unikać rys i pęknięć. Gdy już się pojawiają, po dokonaniu właściwej oceny, mogą być zwykle wypełnione, uzupełnione, by przywrócić konstrukcji funkcjonalność. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Mak-Iniekt z Wołomina, najodpowiedniejszą metodą do efektywnego uszczelniania elementów żelbetowych i struktur betonowych jest iniekcja wgłębna. To rodzaj iniekcji, który pozwala na usuwanie rys oraz pęknięć w konstrukcjach. Zastosowanie iniekcji wgłębnej pozwala na przywrócenie pomieszczeniom funkcji użytkowych przez wyeliminowanie skutków związanych z degradacyjnym wpływem na substancję budowlaną. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do każdego obiektu w zakresie napraw iniekcyjnych rys i spękań w betonie należy podejść indywidualnie. Wymagane są ustalenia dokładnie celu, rodzaju wypełnienia, ciśnienia iniekcji, ilości wypełnienia, opcjonalnie umieszczenia pakerów itd. Konieczne jest też dokonanie oceny możliwości wykonania wypełnienia rysy w technice iniekcji wgłębnej, określając cechy rys i spękań — mowa tu o rozwartości, głębokości, przebiegu, kondycji (np. zawilgocenie, zanieczyszczenie), poprzednio stosowanych środkach naprawczych. Nie bez powodu więc wykonawca iniekcji ciśnieniowych to z założenia wysoce wyspecjalizowana firma.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geospec Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Sławomir Brożyna
woj. dolnośląskie
Geodezja, kartografia - usługi67-200 Głogów, Karmelkowa 4
-
Eko-Geo Suwałki Przedsiębiorstwo Geologiczne s.c. Mirosław Tatarata, Jan Harat, Lucyna Harat
woj. podlaskie
Geologia, geofizyka - usługi16-400 Suwałki, Kościuszki 110 lok. 26
-
Ziółkowski&Bogusz Geodezja
woj. pomorskie
Geodezja, kartografia - usługi84-200 Wejherowo, św. Jacka 24
-
Geodelta sp .z.o.o Pracownia Geodezyjna
woj. łódzkie
Geodezja, kartografia - usługi96-100 Skierniewice, Trzcińska 21 lok. 23