Szlifierka do drewna, piła łańcuchowa i inne narzędzia do obróbki drewna – jak wybrać najlepsze?

Praca z drewnem to częste zajęcie każdego majsterkowicza. Ale czym byłoby majsterkowanie bez podstawowych narzędzi stolarskich, które umożliwią z jednej strony szybką, a z drugiej precyzyjną obróbkę jednego z najchętniej wykorzystywanych w pracach domowych materiałów, jakim jest drewno? Które z narzędzi wybrać i jak odnaleźć się w szerokiej ofercie rynkowej?
Narzędzia do obróbki drewna – ręczne, akumulatorowe czy sieciowe?
Wybór nie jest prosty. Wiele zależy od tego, gdzie, jak często i do jakich celów będziemy je wykorzystywać. W większości przypadków jednak elektronarzędzia do obróbki drewna będą miały pewną przewagę nad narzędziami ręcznymi, a akumulatorowe nad tymi, które trzeba podłączać do sieci. Elektronarzędzia zdecydowanie podnoszą komfort pracy oszczędzając nasz czas i energię. Pozwalają ponadto na większą precyzję. Narzędzia na baterie mają tę zaletę, że są mniejsze i lżejsze niż elektronarzędzia zasilane sieciowo, mobilne i bardziej poręczne.
Nie można jednak zupełnie skreślać narzędzi podłączanych do sieci za pomocą kabla. Te sprawdzają się wtedy, kiedy mamy do czynienia z bardziej wymagającymi pracami, do których potrzebujemy większej mocy. Jeżeli jednak chodzi o prace domowe albo majsterkowanie z użyciem drewna, moc elektronarzędzi akumulatorowych (na przykład sprawdzonego producenta RYOBI) powinna być wystarczająca.
Elektronarzędzia do drewna – jakie narzędzia wybrać do obróbki drewna?
Narzędzia do drewna, które warto mieć w domu
Narzędzia do obróbki drewna należy wybierać wedle własnych indywidualnych potrzeb. Można jednak wyróżnić kilka ich rodzajów, którymi zapewne dość często będziemy się posługiwać w trakcie różnych prac domowych.
Wśród podstawowych narzędzi stolarskich, które można wykorzystać zarówno do praktycznej, ale też estetycznej obróbki drewna, wyróżniamy między innymi:
szlifierkę,
piłę,
dłuto,
wiertarko-wkrętarkę,
pilarkę,
piłę szablastą (lisi ogon).
Szlifierka do drewna
Szlifierka do drewna to podstawowe narzędzie każdego majsterkowicza. Wybierając odpowiednią zwracajmy uwagę na to, by była ono lekka, poręczna, ale też wytrzymała.
Wyróżniamy następujące szlifierki do drewna:
taśmowe,
oscylacyjne,
mimośrodowe,
delta.
To, którą wybierzemy będzie zależało głównie od tego, do jakiej obróbki drewna będziemy jej potrzebować. Jeśli mamy do czynienia z dowolnej wielkości płytami drewnianymi, będziemy używać szlifierek taśmowych. Mimośrodowej użyjemy z kolei do powierzchni wklęsłych i wypukłych. Podobnie zresztą jak oscylacyjnej, tylko w tym drugim wypadku możliwa jest również obróbka narożników. W końcu szlifierka typu delta to już sprzęt dla tych, którzy lubią pracować z niewielkimi materiałami, na wyższym poziomie precyzyjności.
Sprawdź ofertę elektronarzędzi akumulatorowych w przystępnych cenach.
Piła do drewna
Piły do drewna przydają się w każdym gospodarstwie domowym, na przykład do podcinania drzewek, przygotowania opału czy też estetycznej obróbki drewna. Najczęściej narzędzia te znajdują zastosowanie w różnego rodzaju pracach ogrodowych, przy czym rzadko sięga się po ręczne czy spalinowe piły do drewna. Coraz częściej stosuje się akumulatorowe piły łańcuchowe. Są one bowiem bardziej ekologiczne i czyste od spalinowych, a ich moc jest wystarczająca do domowych prac.
Sprawdź szeroką ofertę niezawodnych pił łańcuchowych od RYOBI
Pilarka do drewna
Równie często używa się pilarek. Pilarki łańcuchowe nie są wcale narzędziem, którego używają wyłącznie profesjonaliści – wykorzystuje się je do różnego rodzaju prac w ogrodzie i wokół domu, między innymi do cięcia drzew czy krzewów. Przy wyborze pilarek trzeba zwrócić uwagę na ich moc oraz na długość prowadnicy. Obecnie – podobnie jak w przypadku pił – najchętniej wybieranym narzędziem są pilarki akumulatorowe (na przykład pilarka łańcuchowa RYOBI o mocy 36 V).
Dłuto do drewna
Dłuto do drewna to z kolei ręczne, ale bardzo przydatne narzędzie dla tych, którzy lubią estetyczną obróbkę drewna. W przypadku wyboru dłuta należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość stali – najlepiej kupować taką o twardości powyżej 60 HRC. Dostępne są różne kształty dłut, dlatego lepiej zakupić od razu cały komplet, aby mieć zawsze pod ręką taką formę, której w danym momencie potrzebujemy.
Wiertarko-wkrętarka do prac z drewnem
Kolejnym przydatnym narzędziem do pracy z drewnem jest wiertarko-wkrętarka. Precyzyjne wywiercenie dziury w desce czy wkręcenie wkrętu to dość często spotykana aktywność w domowych warsztatach. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka jest najlepszym rozwiązaniem dla tego typu prac – z pewnością lepszym niż wykorzystanie tradycyjnych, ręcznych narzędzi.
Piła szablasta
Piła szablasta jest nazywana również niekiedy lisim ogonem. Jest to narzędzie o uniwersalnym zastosowaniu, które można wykorzystać do różnego typu materiałów, nie tylko do drewna – a w przypadku drewna stosować można ją zarówno do materiału suchego, jak i mokrego. Jest to urządzenie wyposażone w brzeszczot, które za pomocą jednostajnego ruchu ostrza łatwo i szybko tnie drewno. Jej kształt umożliwia pracę nawet w trudno dostępnych miejscach, a uniwersalne zastosowanie czyni z niej bardzo pomocny sprzęt domowego warsztatu.
Podsumowanie
Narzędzie stolarskie mają szerokie zastosowanie i dlatego powinny być niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Prędzej czy później będziemy musieli coś pociąć, wyszlifować albo wywiercić w czymś otwór czy wkręcić wkręt.
Wybierając elektronarzędzia do obróbki drewna dla swoich domowych potrzeb, zwróćmy uwagę na te akumulatorowe – często posiadają one istotne zalety w porównaniu z tymi pobierającymi prąd z sieci, a ich moc jest w zupełności wystarczająca dla większości prac.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wynajem Ładowarek Teleskopowych i Koparek Gąsienicowych Małgorzata Milewska
woj. mazowieckie
Budowlane maszyny - wypożyczanie03-299 Warszawa, Lewandów 46b
-
Lenax Konstrukcje stalowe maszyn i obiektów budowlanych
woj. dolnośląskie
Stalowe konstrukcje59-500 Wilków, Dworcowa 15