Wkłady z tylnym załadunkiem
Wkłady z tylnym załadunkiem różnią się od tradycyjnych. Umożliwiają dostęp do paleniska z obu stron. Załadunek drewna zazwyczaj dokonywany przez tylne drzwi. Rozwiązanie zastosowane we wkładach nie tylko zwiększa walory funkcjonalne, ułatwia rozpalanie, ale też pełni funkcje estetyczne. Tylne drzwiczki służące do rozpalania nie są tak widoczne, dlatego kominek wygląda estetycznie i elegancko. Jakie korzyści niesie używanie wkładów z tylnym załadunkiem?
Charakterystyka wkładów stalowych
Stalowa konstrukcja wkładu z tylnym załadunkiem jest gwarancją wysokiej jakości materiału. Maskownica wkładu zbudowana jest z maskownicy kwasoodpornej. Stal jest odporna na pękanie oraz rozszczelnienia, co zapewnia wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Wkłady często wyposażone są w system odmuchiwania szyb powietrzem wtórnym. Proces ten ma chronić przed zabrudzeniami. Stalowe wkłady charakteryzują się małym zużyciem drewna. Zamontowany w nich deflektor pozwalana na wydłużenie drogi spalin, co poprawia jakość palenia.
Przeczytaj również: Na co zwracać uwagę wybierając kominkowy wkład gazowy?
Jak tłumaczy ekspert z firmy produkującej wkłady kominkowe PAMA: Wkład wykonany jest bardzo szczelnie dzięki zastosowaniu najwyższej jakości uszczelnień wysokotemperaturowych. Stalowo – szamotowa konstrukcja w porównaniu do żeliwnej gwarantuje wyższą temperaturę w rejonie paleniska, dzięki czemu podwyższa się sprawność wkładu poprzez dokładniejsze wypalanie się gazów drzewnych powstałych w procesie spalania.
Jak działają wkłady z zespołem wodnym?
Wkłady z zespołem wodnym są wykonane ze stali kotłowej. Dzięki temu mogą pracować w bardzo wysokich temperaturach. Ponadto, ograniczają do maksimum proces brudzenia się szyb. Sadza nie przykleja się do ścian kominka. Wkład wodny jest całkowicie szczelny oraz przystosowany do wentylacji mechanicznej.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru kominka DGP
Warto zauważyć, że konstrukcja wkładu jest monolityczna – nie jest skręcana ani też klejona, co znacznie zwiększa jej wytrzymałość. Wkłady z tylnym załadunkiemmają obniżone palenisko. Dzięki temu popiół zbiera się w przeznaczonym do tego boxie i jest łatwy do usunięcia.
Przeczytaj również: Jakie typy wkładów kominowych wyróżniamy?
Regulator obiegu grzewczego i przepustnica powietrza
Wkłady z tylnym załadunkiem często wyposażone są w regulatory obiegu grzewczego z przepustnicą powietrza. Co to oznacza w praktyce? Działanie regulatora polega na utrzymaniu temperatury na stałym poziomie. Pompka obiegowa zamontowane w regulatorze pozwala kontrolować centralne ogrzewanie. Gdy temperatura przekroczy zadany próg, pompka zaczyna działać i reguluje temperaturę do odpowiedniego poziomu. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie drewna przeznaczonego do procesu spalania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana