Właściwości i zastosowanie keramzytu nie tylko w budownictwie

W budownictwie istnieje wiele materiałów budowlanych o specyficznych właściwościach. Jednocześnie wciąż poszukuje się nowych rozwiązań, aby sprostać wymaganiom, jakie niesie ta gałąź gospodarki. Powstają technologie, które z dostępnych naturalnych materiałów tworzą nowe produkty o unikalnych cechach pożądanych przy budowie obiektów. Taki właśnie jest keramzyt. Jak powstaje, jakie ma zalety i gdzie bywa potrzebny?
Jak powstaje keramzyt?
Keramzyt jest stosunkowo lekkim kruszywem budowlanym, które powstaje przez wypalanie pęczniejącej gliny ilastej wydobytej ze złoża. Odbywa się to w temperaturze 1150 stopni Celsjusza. Do tego procesu używane są piece obrotowe. Efektem takiego sposobu wypalania są różnej średnicy kule pokryte ceramicznym spiekiem. Powstałe kruszywo podaje się sortowaniu, aby do sprzedaży oferować kruszywo o różnych frakcjach.
Materiał budowlany, jakim jest keramzyt w tej postaci, bywa sprzedawany przez firmy takie, jak KERAMZYT System, gdzie można nabyć to kruszywo nie tylko w formie sypkiej. Z keramzytu wytwarza się również bloczki i pustaki. Wyroby te mają szczególne właściwości, a więc są obojętne chemicznie, niepalne, odporne na wodę, pleść i działanie gryzoni.
Gdzie wykorzystywany jest keramzyt?
Ze względu na swoje właściwości, do których należy również wysoka izolacyjność, keramzyt znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Z elementów keramzytowych robi się ściany, sufity i posadzki. Jest lekki i nie obciąża konstrukcji, dlatego szczególnie nadaje się na stropy, tarasy i balkony. Ponadto jego wysoka izolacyjność nie wyklucza przewodzenia pary wodnej.
Keramzyt dodatkowo może występować w postaci elementów uzupełniających, takich jak belki nadprożowe oraz pustaki ościeżnicowe i szalunkowe. Sam kolor keramzytu jest bardzo atrakcyjny, dlatego pustaki, z których zbudowane są ściany zewnętrzne, mogą pozostać nieotynkowane.
Pustaki keramzytowe muruje się bardzo sprawnie z tego względu, że mają odpowiednio wyprofilowane brzegi. Dzięki temu zużywa się mniej zaprawy murarskiej.
Wykorzystanie keramzytu nie ogranicza się tylko do budownictwa. Materiał ten używany jest również w ogrodnictwie. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest do budowy drenażu, zarówno na zagonach, jak i w doniczkach. Kulek keramzytowych używa się też w mieszkaniach jako nawilżacza powietrza. Kuleczki na tackach polewa się wodą i ustawia na parapecie między doniczkami. Para wodna doskonale nawilża rośliny.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ruben Bramy garażowe, automatyka, ogrodzenia
woj. mazowieckie
Bramy, ogrodzenia, kraty05-326 Dąbrowica 46
-
Rol Bud Hurtownia budowlana
woj. zachodniopomorskie
Budowlane materiały78-630 Człopa, Witosa 47 lok. 4