Wybór żwiru do odwodnienia
Odwodnienie, nazywane również drenażem, wykonuje się podczas budowy domu na terenach wykazujących małą przepuszczalność gruntową. Taka instalacja zapobiega gromadzeniu się wody i tym samym chroni konstrukcję budynku przed uszkodzeniami. Do jego wykonania najczęściej wykorzystuje się kruszywa żwirowe, ze względu na ich wysoką skuteczność. Jaki żwir najlepiej sprawdzi się jako materiał do instalacji odwadniającej?
Odwodnienie jako sposób na nadmiar wody
Odwodnienie to konstrukcja hydrotechniczna, która wykorzystuje istniejące zasoby wodne i chroni przez nadmiernym gromadzeniem się wody. Tego rodzaju instalacje stosuje się wtedy, gdy w podłożu bądź w konstrukcji ma miejsce przepływ wód gruntowych lub infiltracyjnych. Zabezpiecza ona materiały przed filtracją, czyli wypłukiwaniem cząsteczek gruntów czy materiałów. Właściwie wykonany drenaż zapewnia skuteczne odprowadzanie wody, co zapobiega między innymi zalewaniu piwnic. Dodatkowo stanowi efektywną ochronę fundamentów przed wilgocią, jednocześnie gwarantując ich trwałość, poprzez zmniejszenie procesów wymywania podłoża.
Przeczytaj również: Rodzaje kruszyw budowlanych
Odwodnienia ze żwiru znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa. Najczęściej stosuje się je w przypadku podpiwniczonych domów jednorodzinnych, osadzonych na nieprzepuszczalnych gruntach. Tworzy się wtedy tzw. opaskę drenażową, która przebiega dookoła budynku. Dodatkowo odwodnienie wykonuje się także przy budowie nawierzchni, np. z kostki brukowej.
Przeczytaj również: Wykorzystanie żwiru na placach budów
Żwir, czyli najlepsze kruszywo drenujące
Do przygotowania drenażu wykorzystuje się kruszywa o właściwościach drenująco-odsączających, np. żwir. Jest to osadowa skała okruchowa, której wielkość waha się od 2 mm do nawet kilku centymetrów. Występuje na terenie całej Polski i pozyskuje się ją z rzek oraz gruntów. Kopalne punkty wydobycia, nazywane żwirowiskami, mają pochodzenie polodowcowe. W branży budowlanej używa się materiału o uziarnieniu od 2 do 63 mm.
Przeczytaj również: Przemysłowe zastosowania żwiru
Żwiry dostępne są u dostawców, między innymi w kopalni TOPAZ, w różnych frakcjach. W czasie wykonywania odwodnienia należy zwrócić uwagę, aby parametr ten był większy niż średnica drenu. Wówczas nie istnieje ryzyko zablokowania przepływu i cała instalacja może działać prawidłowo. Najczęściej wybierana frakcja to 8-16 mm bądź 10-16 mm, jednak w zależności od zastosowanych rozwiązań, należy dobrać ją do indywidualnych cech danej konstrukcji. Do stworzenia odwodnienia najlepiej sprawdza się żwir płukany, pozbawiony pozostałości po glinach lub iłach, które mogłyby powodować zatkanie któregoś z elementów.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana