Wytyczanie działki w teorii i praktyce

Wykorzystanie działki jako miejsca do wzniesienia budynku czy realizacji innej inwestycji, a często także jej sprzedaż wiąże się z koniecznością ustalenia, w jaki sposób przebiegają jej granice. Jeżeli istnieją wątpliwości co do tego, gdzie znajdują się linie graniczne, np. ze względu na uszkodzenie lub brak odpowiednich znaków, niezbędne okaże się skorzystanie z pomocy geodety, który dokona ich wznowienia oraz dokładnie wskaże ich położenie.
Czym są granice działki?
Informacje zawarte w państwowym zasobie geodezyjnym oraz kartograficznym, są najważniejszą podstawą do określenia przebiegu granic danej działki i pozwalają na wskazanie jej odrębności. Jest to możliwe dzięki ustalonemu położeniu znaków granicznych ustanawianych podczas jej wytyczania. Niestety z czasem prowadzenie rozmaitych prac, a także zwykłe korzystanie z terenu i rozmaite zjawiska pogodowe mogą doprowadzić do ich zaniku. Jeżeli nie znajdują się one w pobliżu miejsc charakterystycznych, mogą pojawić się problemy z praktyczną identyfikacją ich lokalizacji. W przypadku rozpoczynania inwestycji budowlanej czy planowania sprzedaży gruntu konieczne okaże się dokładne wskazanie przebiegu granic konkretnego terenu, w przeciwnym razie wznoszone obiekty mogą zostać nieprawidłowo usytuowany, co rodzi wiele niepożądanych skutków formalno-prawnych i może pociągać za sobą duże wydatki. Precyzyjne określenie granic działki wymaga poproszenia o pomoc geodety. W Wołominie usługi tego rodzaju wykonuje firma MW-Geo.
Przeczytaj również: Kluczowe usługi geodezyjne w ramach obsługi budowlanej w Lublinie
Jak wygląda wyznaczanie granic?
Wyznaczanie albo wznawianie granic działki odbywa się podczas postępowania rozgraniczającego. Wiąże się ono z określeniem lokalizacji punktów granicznych oraz łączących je linii, a także oznaczeniem ich w terenie. Przygotowana jest też odpowiednia dokumentacja. Procedura może być prowadzona w trybie administracyjnym lub sądowym. W tym celu zainteresowany jej dokonaniem musi złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości, który wskaże uprawnionego geodetę np. firmę MW-Geo. W ustalonym terminie przystępuje on do pracy, a następnie sporządza akt ugody, jeżeli strony zgadzają się z ustaleniami albo protokół graniczny. Na jego podstawie organ wydaje stosowną decyzję, która może zostać zaskarżona.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się geodeta? Dlaczego warto skorzystać z jego usług?
Przeczytaj również: Rodzaje geodezyjnych pomiarów powykonawczych
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
M-Geo Geodezja i Klasyfikacja Gruntów Anna i Piotr Mituta s.c.
woj. lubuskie
Geodezja, kartografia - usługi66-400 Gorzów Wielkopolski, Kombatantów 34 lok. pokój 701
-
Eko-Geo Suwałki Przedsiębiorstwo Geologiczne s.c. Mirosław Tatarata, Jan Harat, Lucyna Harat
woj. podlaskie
Geologia, geofizyka - usługi16-400 Suwałki, Kościuszki 110 lok. 26