Z jakich elementów składa się zbrojenie nośne?

Wznoszenie domów i innych konstrukcji betonowych wymaga zastosowania zbrojenia nośnego. Stanowi ono szkielet takiej konstrukcji i bezpośrednio wpływa na podniesienie wytrzymałości strategicznych punktów. Planowany efekt jest możliwy do osiągnięcia tylko wtedy, gdy zastosuje się odpowiednią stal zbrojeniową oraz techniki jej montażu. Najważniejszą rolę odgrywają oczywiście elementy zbrojenia nośnego. Oto więcej szczegółów!
Co jest potrzebne do wykonania zbrojenia nośnego?
Podstawowym elementem zbrojenia betonu jest stal żebrowana. Cechuje się najwyższym poziomem wytrzymałości i jest wybierana do przygotowywania tzw. belek stalowych. Jak wskazuje ekspert firmy PAK STEEL z Warszawy, stal zbrojeniowa występuje w 3 gatunkach:
Przeczytaj również: Pręty żebrowane w budownictwie
A-II;
A-III;
A-III N.
Każdy z nich może zostać wykorzystany do produkcji zbrojenia nośnego. Dodatkowo na rynku dostępna jest stal A-0 i A-I, które charakteryzują się największym współczynnikiem plastyczności. Elementy z takiej stali zwykle służą do przygotowywania elementów pomocniczych takich jak siatka zbrojeniowa czy strzemiona. Pręty żebrowane w Warszawie możesz nabyć u ww. dystrybutora. Aby połączyć ze sobą wszystkie części, zbrojenia nośnego, konieczne jest wykorzystanie drutu wiązałkowego. To cienki i niezwykle plastyczny wyrób hutniczy, który może być wyginany ręcznie i wiązany przy pomocy akcesoriów manualnych lub wiązarek półautomatycznych.
Pozostałe elementy konieczne do przygotowania zbrojenia nośnego
Druga kluczowa kwestia w kontekście preparowania dobrej jakości zbrojenia nośnego to sposób łączenia poszczególnych belek. Problem występuje najczęściej w narożnikach oraz przy łączeniu elementów pionowych z poziomymi. Bardzo długie belki żebrowane również wymagają łączenia. W takich sytuacjach należy stosować pręty żebrowane o tej samej średnicy co w głównych belkach zbrojeniowych. Wygina się je w narożnikach w tzw. elki (od litery L) i łączy do belek drutem wiązałkowym. Powinny się znaleźć w każdym narożniku i łączyć ze sobą przeciwne druty zbrojeniowe (zewnętrzny z wewnętrznym). Jeśli zbrojenie nośne zostanie przygotowane właśnie w ten sposób, można mówić o prawidłowym montażu. Dzięki temu cała konstrukcja będzie stabilna i zgodna z projektem architektonicznym.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Art Bruk Piotr Machnik
woj. dolnośląskie
Budowlane usługi - brukarskie52-214 Wrocław, Strączkowa 36A
-
ST-REMONTY I NARZĘDZIA Szymon Truskolaski
woj. podlaskie
Budowlane usługi - murarskie, tynkarskie18-100 Uhowo, 1 Maja 55
-
Marcin Oświęcimski Ciesielstwo-Dekarstwo
woj. dolnośląskie
Budowlane usługi - dekarskie58-560 Jelenia Góra, Parkowa 12
-
Bruk-Bud Usługi brukarskie i ogólnobudowlane Krystian Schier
woj. śląskie
Budowlane usługi - brukarskie43-187 Orzesze, Pasieki 24a