Znaczenie prowadzenia zrównoważonej gospodarki zielenią. Dlaczego to takie ważne?

Postępująca urbanizacja, rozrost miast i wzrost liczby ludności powodują wysoką emisję zanieczyszczeń oraz wpływają niekorzystnie na udział powierzchni zielonej w miastach i na ich obrzeżach. Dlatego w planach zagospodarowania przestrzennego powinno się uwzględnić nowe tereny zieleni, które będą użytkowe, estetyczne i zrównoważone pod względem ekologicznym. W tym artykule dowiesz się, dlaczego zrównoważona gospodarka zielenią jest tak ważna!
Zrównoważona gospodarka zielenią i jej znaczenie
Drzewa, krzewy i szeroko pojęta zieleń od zawsze stanowi naturalny i bardzo ważny element krajobrazu. Jest ważnym elementem rozwoju zrównoważonego i pełni funkcje ekologiczne, techniczne i zdrowotne. Ma ona wpływ na poprawę jakości powietrza, obniżanie się temperatury w mieście, tłumienie hałasu czy infiltrację wód opadowych. Obecność terenów zieleni wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, estetykę miasta oraz pełni także funkcję rekreacyjną i turystyczną. Obecnie polityka przestrzenna miast nie do końca skupia się na tworzeniu nowych obszarów zieleni, a wiele terenów, które można by było przekształcić na parki i skwery, zajmowanych jest przez deweloperów.
Przeczytaj również: Jak przebiega projektowanie terenów zielonych?
Zrównoważona gospodarka zielenią wiąże się z poprawą jakości życia i z przekształceniem miasta zanieczyszczonego, z problemami środowiskowymi - w miasto bardziej zielone i ekologiczne. Polityka prośrodowiskowa powinna być ukierunkowana przede wszystkim na:
Przeczytaj również: Projektowanie terenów zieleni. Aktualne trendy
- gospodarowanie nieużytków i rewitalizację dzielnic oraz terenów poprzemysłowych,
- zieleń miejską i zielone budownictwo,
- zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza,
- oczyszczalnie ścieków i rozsądne gospodarowanie odpadami,
- energię odnawialną,
- zrównoważony transport.
Jak dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Pracowni Projektowej Magdalena Loose w Gdańsku: wykonujemy projekty zagospodarowania i ochrony terenów zieleni oraz oferujemy specjalistyczne doradztwo w kwestii zrównoważonej gospodarki zielenią. Naszą ofertę kierujemy do firm, instytucji władz miast, biur projektowych, deweloperów i inwestorów.
Pamiętajmy, że dobra promocja zieleni w mieście wpływa nie tylko na rekreację i turystykę, ale również na świadomość ekologiczną mieszkańców miasta.
Dlaczego prowadzenie zrównoważonej gospodarki zielenią jest ważne?
Brak zrównoważonego planu zagospodarowania przestrzeni miejskich i zrównoważonej gospodarki zielenią sprawia, że obszary, w których pracujemy i odpoczywamy, rozrastają się chaotycznie i nie uwzględniają istotności środowiska naturalnego. W miastach wycina się bardzo dużo drzew i krzewów, a niewiele nowych nasadza, a przecież obecność drzew w mieście oznacza poprawę lokalnego mikroklimatu i możliwość funkcjonowania całej zielonej infrastruktury. Bardzo duży wpływ na jakość życia w mieście ma stan środowiska, czyli poziom zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, ilość terenów zieleni czy poziom hałasu, wilgotności i temperatur powietrza. Prowadzenie złej polityki prośrodowiskowej prowadzi do ekologicznej degradacji i obniżenia warunków życia w miastach. Szansą na zrównoważony rozwój jest właśnie tworzenie zielonych miast. Zwiększenie terenów zielonych i prowadzenie zrównoważonej gospodarki zielenią z pewnością przyczyniłoby się do lepszego samopoczucia i zdrowia mieszkańców.
Przeczytaj również: Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zieleń terenów zurbanizowanych?
Taka gospodarka zielenią mogłaby stać się lekarstwem na postępującą urbanizację i problemy środowiskowe. Co więcej, zieleń miejska, tj. parki, skwery, lasy czy ogrody działkowe stanowią o urodzie miasta – pełni rolę estetyczną i poprawiają pozytywny odbiór przestrzeni. Pamiętajmy, że uwzględnienie zielonej infrastruktury w planach zagospodarowania wspiera rozwój regionalny i może wpłynąć na rozwój turystyki i zewnętrzną promocję regionu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sequoia Centrum ogrodnicze
woj. mazowieckie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie02-796 Warszawa, Rosoła 19
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
woj. łódzkie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie95-070 Rąbień AB, Różana 28
-
Leon Firma Ogrodnicza Łukasz Łacheta
woj. małopolskie
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie31-479 Kraków, Bachledy 4