Jak zaopatrzyć się w gaz płynny do ogrzewania domu?

Spalanie gazu to rozwiązanie powszechnie stosowane w ogrzewaniu budynków – w tym domu jednorodzinnych. Planując budowę domu warto już na etapie przygotowań rozstrzygnąć, że czy zamierzamy pobierać gaz ziemny z lokalnej sieci gazowej, czy może zadowolimy się gazem płynnym, pobieranym ze specjalnego zbiornika umieszczonego na działce. W tym drugim przypadku będziemy musieli sami zaopatrywać się w paliwo. Jak to robić z rozwagą?
Przede wszystkim jakość paliwa
To, czy ogrzewanie gazem będzie dla nas opłacalne i komfortowe w dużej mierze uzależnione jest od jakości paliwa. Zanieczyszczenia, wysokie rozrzedzenie gazu obniża jego wydajność, a to oznacza, że do wyprodukowania określonej ilości ciepła będziemy potrzebować więcej paliwa, niż przy spalaniu gazu pozbawionego tych mankamentów.
- Kupowanie najtańszego paliwa jest często jedynie złudną oszczędnością – mówi przedstawiciel firmy Bar-gaz – Zużyjemy go bowiem znacznie więcej, niż paliwa o wyższej wydajności, co po przeliczeniu kosztów może okazać się mniej opłacalne. Wspomnieć należy również o tym, że zanieczyszczone paliwo sprzyja szybszemu psuciu się urządzeń grzewczych, co wiąże się z ryzykiem kosztownych awarii.
Niestety, jako klienci nie mamy możliwości bezpośredniego sprawdzenia składu paliwa i oszacowania jego jakości. Możemy jednak posłużyć się pewnymi przesłankami świadczącymi, czy nasz dostawca jest firmą rzetelną. Przede wszystkim sprawdzamy, od jak dawna firma funkcjonuje na rynku – długi staż przekłada się na większe doświadczenie oraz zaufanie innych klientów. Sprawdzamy od jakich producentów paliwa pochodzi sprzedawany gaz, a także czy firma dysponuje własnym zapleczem magazynowymi i transportowym.
Kiedy kupić gaz?
Zbiorniki gazu płynnego są dobierane do wielkości domu i jego zapotrzebowania na ciepło. Zazwyczaj pojemność zbiornika jest około dwa razy mniejsza od ilości zużywanego rocznie gazu, co oznacza, że stan paliwa uzupełnia się dwa razy do roku. Najdogodniejszym momentem na zakup jest sezon letni, ponieważ wtedy jest ono najtańsze. W momencie spadku temperatur gaz kupuje najwięcej osób, stąd też dostawcy powszechnie windują swoje ceny. Czas kolejnej dostawy powinien być uzależniony od realnego zużycia gazu – zaleca się, żeby wykonać ją kiedy poziom paliwa w zbiorniku spada do 25%.
Dostawa hurtowa
Jeśli w naszym sąsiedztwie znajdują się domostwa również korzystające z gazu, warto skonsultować się z sąsiadami i sprawdzić, z usług którego dostawcy korzystają. Przy większych zamówieniach lub zakupach z polecenia dostawcy mogą nam zaoferować atrakcyjne obniżki cen. Nie jest to reguła, jednak warto wypróbować taką możliwość.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pro-Investment s.c. Krzysztof Jasiewicz Emilia Ludwiczak
woj. małopolskie
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie30-554 Kraków, Zamknięta 10
-
Hydroizolacje i Usługi Dekarskie HYDRODACHY.PL
woj. małopolskie
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja31-878 Kraków, Bolesława Orlińskiego 1 lok. 37
-
Ventus Projektowanie i Montaż Instalacji Wentylacyjnych Janusz Juszko
woj. opolskie
Wentylacja45-231 Opole, Oleska 121